VMware Global Community
metindagci
Contributor
Contributor
Jump to solution

NFS server HARDWARE

Tecrube:  Vmware ye yeni başlıyorum. Normal seviye linux ve microsoft system administrator.

Vmware de vSwitch leri biraz anliyorum.

Yapmak istediğim:  2 esxi server için bir tane NFS datastore server kurup vmware ile high availability yapmak.
Bütçe:  mümkün olduğu kadar az opensource ve eldeki hardware kullanılarak yapılacak.

Neden NFS: SAN pahalı olduğunu düşündüğümden NFS iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

Kurulması gereken Virtual Machines:

• 6 x Microsoft Server 2008
  • 5 x Windows 7 Pro
  • 5 x Elastix Voip
  • 2 x Web hosting

Eldeki hardwareler: 

2 x 1U Poweredge R610 ESXI 5.1 server için ( 8 x Gbit Nic)

Detaylar:

• 2 x Xeon E5640 CPU
  • 96 GB DDR3 Memory
  • Onboard        4 x 1 Gbit Nic
  • 1 Pci-E  Intel  4 x  1 Gbit Nic
  • 16 GB SD mermoy card for ESXI boot

1 x 2U Supermicro X7DB8 server for NFS server  ( 8 x Gbit Nic)

Detaylar:

• 2 x Xeon E5420
  • 48 GB memory
  • 1 x Hardware raid SATA/SAS controller  (LSI 3ware 9750)
  • 8 x 3.5” 2 TB SATA disks
  • 4 X 2.5” 256 gb SSD direct attached on mainbord (no raid)
  • Onboard 2 x 1 Gbit Nic
  • 1 Pci-e Intel   2 x 1 Gbit Nic 
  • 1 Pci-e Intel  4 x  1 Gbit Nic 
  • 16 GB SD mermoy card for OS boot

Sorular

• NFS network bağlantıları nasil olmali?
  • Daha önce hiç NFS bağlantısı yapmadığımdan iyi bir bağlantı hızı ve performans için nasıl bir network bağlantısı yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bunu açıklarsanız çok sevinirim
    • En az ne kadarlık bir network hızı lazım?
    • Network Teaming mümkün mü?
    • Network kartlarinin bozulma ihtimali ne kadar?

• Benim düşüncem esxi serverde interconnection için ayrı bir  vSwitch yapip minimum 2x Nic ile yani 2 x Cross-over netwrok kablo ile NFS server e bağlamak. Bir şekilde esxi de ve NFS server de Network Teaming yapıp en az 2 Gbit bağlantı sağlayıp toplamda 2Gbit bağlantı yapmak. (Nasıl yapacağımı bilmiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.)
  • NFS server için Supermicro X7DB8 hardware yeterli mi az veya fazla mı?
  • NFS server için hangi software kullansam daha stabil çalışır Openfiler veya FreeNas veya sizin tavsiye edeceğiniz başka bir sistem.
0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
TolgaAsik
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba Metin Bey;

Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ortaya küçük bir altyapı projesi çıkıyor. Forum ortamında sizi yönlendirmek çok doğru olmaz, çünkü anlatığınıza göre siz bir altyapı kuruyorsunuz. Öncelikle ya VMware eğitimi alın yada VMware partner bir firmadan en az birkaç gün danışmanlık alın. Çünkü yapıyı analiz etmeden NFS kullanmalısınız , şöyle iyidir böyle iyidir demek bana pek doğru gelmiyor. Yapınızın analiz edilmesi , eldeki verilerle size ve bütçenize uygun konfigurasyonun belirlenmesi gerekiyor.

Size yardımcı olmak adına yine de birkaç noktada fikir vermek isterim. NFS üzerinde canlı bir ortam host edilmesi pek tercih edilmez. Genelde nfs ile erişilen  datastore 'larda ISO dosyalarını, VM template'lerimizi konumlandırıyoruz. Bazen bir şeyleri test edeceksek, NFS datastore 'da bir test VM açıp, testi tamamlayıp VM'i siliyoruz. Bunun dışında NFS üzerinde VM çalıştırmanızı çok tavsiye etmiyorum. Ancak bir iki VM 'in de NFS üzerinde çalışması (eğer I/O intensive uygulama yoksa VM içerisinde) belki çok başınızı ağrıtmaz.

Tabiki bu sizin tercihinizdir ve birazda bütçe ile doğru orantılıdır.

*ESXI hostlarınızda kesinlikle NIC teaming yapın.

*vMotion network 'unuz ile VM network'unuzu birbirinden ayırın.

*ESXI host'larınız ile NFS storage arasında mümkün olduğu kadar az hoop olsun. Yani paketler 3 sw sonra NFS storage ulaşmasın, mümkünse aynı sw üzerinde olsunlar.

*Her bir ESXI host en az 2 hat ile sw 'e bağlayın. SAnal sw konfigurasyonunuz da her iki vmnic (uplink'te) aktif olarak kullanın.

*Eğer sw tarafından destekleniyorsa LCAP enabled edin ve ESXI host tarafında "ip hash" policy kullanın.

*Eğer ortamınız destekliyorsa, Jumbo Frame 'leri açın. Bunu sadece ESXI host tarafında konfigüre etmek yetmez.

Şimdilik aklıma yukarıda saydıklarım geliyor. Ancak dediğim gibi kesinlikle bir ön analiz yaptırın. Yukarıda yazdığım konular çok genel olan ve analiz sonucu netleştirilecek olan ince ayarlar.

Saygılarımla.

View solution in original post

0 Kudos
2 Replies
TolgaAsik
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba Metin Bey;

Vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda ortaya küçük bir altyapı projesi çıkıyor. Forum ortamında sizi yönlendirmek çok doğru olmaz, çünkü anlatığınıza göre siz bir altyapı kuruyorsunuz. Öncelikle ya VMware eğitimi alın yada VMware partner bir firmadan en az birkaç gün danışmanlık alın. Çünkü yapıyı analiz etmeden NFS kullanmalısınız , şöyle iyidir böyle iyidir demek bana pek doğru gelmiyor. Yapınızın analiz edilmesi , eldeki verilerle size ve bütçenize uygun konfigurasyonun belirlenmesi gerekiyor.

Size yardımcı olmak adına yine de birkaç noktada fikir vermek isterim. NFS üzerinde canlı bir ortam host edilmesi pek tercih edilmez. Genelde nfs ile erişilen  datastore 'larda ISO dosyalarını, VM template'lerimizi konumlandırıyoruz. Bazen bir şeyleri test edeceksek, NFS datastore 'da bir test VM açıp, testi tamamlayıp VM'i siliyoruz. Bunun dışında NFS üzerinde VM çalıştırmanızı çok tavsiye etmiyorum. Ancak bir iki VM 'in de NFS üzerinde çalışması (eğer I/O intensive uygulama yoksa VM içerisinde) belki çok başınızı ağrıtmaz.

Tabiki bu sizin tercihinizdir ve birazda bütçe ile doğru orantılıdır.

*ESXI hostlarınızda kesinlikle NIC teaming yapın.

*vMotion network 'unuz ile VM network'unuzu birbirinden ayırın.

*ESXI host'larınız ile NFS storage arasında mümkün olduğu kadar az hoop olsun. Yani paketler 3 sw sonra NFS storage ulaşmasın, mümkünse aynı sw üzerinde olsunlar.

*Her bir ESXI host en az 2 hat ile sw 'e bağlayın. SAnal sw konfigurasyonunuz da her iki vmnic (uplink'te) aktif olarak kullanın.

*Eğer sw tarafından destekleniyorsa LCAP enabled edin ve ESXI host tarafında "ip hash" policy kullanın.

*Eğer ortamınız destekliyorsa, Jumbo Frame 'leri açın. Bunu sadece ESXI host tarafında konfigüre etmek yetmez.

Şimdilik aklıma yukarıda saydıklarım geliyor. Ancak dediğim gibi kesinlikle bir ön analiz yaptırın. Yukarıda yazdığım konular çok genel olan ve analiz sonucu netleştirilecek olan ince ayarlar.

Saygılarımla.

0 Kudos
mustafa11
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

slm,

vmware essential plus kit al,

birde nfs yerine freenas kullan ( iscsi bağlan )

0 Kudos