VMware Global Community
ferdikilic
Contributor
Contributor
Jump to solution

Backup Exec 2012 VMDK backup alma yöntemi

Merhaba;

Ortamda bir adet  Backup Exec 2012 (Storage üzerinde sanal kartuşa VTL, 4 adet esx host ve bunların yönetimi için 1 adet Vcenter var. Ben backup jobu oluştururken Vcenter üzerinden hostlar üzerinde koşan makinaların VMDK backupını aldırıyorum.

Benim merak ettiğim konu: Backup Exec'in bu durmda nasıl davrandığı;

Backup exec, vcenter ile konuşup "DcserverVM" sanal makinasının  vmk sını istiyor,

Vcenter bu makinanın snapshot ını alıyor. Backup Exec bu snapshot ı storage disklere işliyor. (Diye düşünüyorum)

Sormak istediğim. Bu snapshot' datasının esx hosttan Backup Exec sunucusuna kopyalanırken Vcenter üzerinden geçip geçmediğidir. Umarım anlatabilmişimdir

Backup Exec Bckmatık.png

1 Solution

Accepted Solutions
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Selamlar;

VMware ortamında yedek almak için bir kaç metod kullanılıyor ve bu metodlar kullanmış olduğunuz backup yazılımına göre farklılıklar gösteriyor. Hızlıca özetlersek Of-host , On-Host , In-Guest backup olmak üzere 3 metod kullanılabilir. SAN üzerinden backup alacaksanız kullanmış olduğunuz yazılım ile vCenter entegrasyonunu yaparak Off-Host metodu ile direk storage ve Backup Proxy üzerinden tabe e backup alabilirsiniz, On-Host backup ile yinel SAN üzerinden fakat bu sefer trafik ESXi hostun üzerinden san networkünden yine backup işlemini gerçekleştirirsiniz.

En son metod olarak da In-Guest backup olarak guest vm e yüklenen agent sayesinde  yedeğin ESXi host üzerinden network den almanıza olanak sağlar. Ek olarak ESXi ortamındaki bir VM in online yedeği alınabilmesi için vStorage API kullanılır bu API sayesinde mevcut VM in snapshotı alınır ve yedek alındıktan sonra mevcut snapshot otamatik olarak silinir. Backup alınırken snapshot dosyası hard-copy mantığı ile kopyalanmaz.

İyi çalışmalar.

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)

View solution in original post

3 Replies
AlicanK
Contributor
Contributor
Jump to solution

Merhaba,

Ben kendi yaptığım testler sonucunda ulaştığım bilgileri paylaşmak istiyorum.

Tabiki bu konulardaki üstedlardan, bildiğim yanlış veya yetersizse soylemelerini istiyorum.

BE ile sanal makine vmdk yedeğini alırken vcenter sunucusu üzerinden değil;

yedek aldığın sanal makine ve sanal makinenin bulunduğu host üzerinden yedek alır.

Bir sorum olacak. Vcenter sunucusu host üzerinde çalışan sanal makine mi, yoksa fiziki sunucu mu?

Bilgim yanlışsa lütfen düzeltin.

0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Selamlar;

VMware ortamında yedek almak için bir kaç metod kullanılıyor ve bu metodlar kullanmış olduğunuz backup yazılımına göre farklılıklar gösteriyor. Hızlıca özetlersek Of-host , On-Host , In-Guest backup olmak üzere 3 metod kullanılabilir. SAN üzerinden backup alacaksanız kullanmış olduğunuz yazılım ile vCenter entegrasyonunu yaparak Off-Host metodu ile direk storage ve Backup Proxy üzerinden tabe e backup alabilirsiniz, On-Host backup ile yinel SAN üzerinden fakat bu sefer trafik ESXi hostun üzerinden san networkünden yine backup işlemini gerçekleştirirsiniz.

En son metod olarak da In-Guest backup olarak guest vm e yüklenen agent sayesinde  yedeğin ESXi host üzerinden network den almanıza olanak sağlar. Ek olarak ESXi ortamındaki bir VM in online yedeği alınabilmesi için vStorage API kullanılır bu API sayesinde mevcut VM in snapshotı alınır ve yedek alındıktan sonra mevcut snapshot otamatik olarak silinir. Backup alınırken snapshot dosyası hard-copy mantığı ile kopyalanmaz.

İyi çalışmalar.

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)
ferdikilic
Contributor
Contributor
Jump to solution

Adem hocam çok teşekkür ederim yeteri kadar açıklayıcı ve aydınlatıcı oldu. Elinize sağlık. Alican hocam vcenter sanal olarak kurulu.

İyi çalışmalar...

Ferdi.

0 Kudos