VMware Global Community
Ali16
Contributor
Contributor

vsan

bünyem de 3 esxi host var bunlara vcenter 7 kurup vsan 7 aktif etmek istiyorum. vsan denemek istediğim için kurulum adımlarında bazı noktaları anlayamadım. sunucuların diskinin bir bölümüne esxi kurup geri kalan diskleri raid 5 yada raid 6 yapıp tek partition mu bırakacağım ve sonra vsan aktif edip tek datastore olarak vcenter'a mı göstereceğim. bunun doğrusu nasıl oluyor. bir de vsan networku için bir port oluşturuluyor bu switch her şeyden bağımsız bir fiziksel switch  olmak zorunda mı  yoksa ortamdaki switch'in boş portlarını kullanabilir miyim. ? fiizksel sunuculara disk tarafı için esxi ve vsan kurulumu öncesi ne yapılmalı. 

Reply
0 Kudos
3 Replies
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast

Selam 

Gereksinimler : DISKLER 
3 host ok ama 3 host üzerinde local disklerin de şöyle bir yapıda olmalı 1 adet cache için ssd disk, raid yapın içinde örnek raid 5 olsun her host üzerinde 3 sata veya sas veya ssd veya mvme disk olmalı. Yani cache için ayrı bir disk ve raid yapın içinde ayrı bir disk grubu olmalı. Esxi nereye yükleyeceğim dersen onun içinde yine yapına göre nvme ssd veya usb yada satadom yada sd card seçebilirsin. Toplam 3 disk yapısı kısaca 1 - cache 2 - data 3 - esxi install

NETWORK : Network olarak en az 1 gbit ( 10 gbit tavsiye edilen ) her host için ayrı bit network olmasıdır. Yani vMotion Management yada Data' dan ayrı olacak sadece vSan için ayrılmış bir network olarak düşünebilirsin. Fiziksel switch yüküne bağlı olarak iki switch arasında stack vb bir bağlantı kurabilirsin. Fiziki ayrı olma şartı yok. Sanal ayrı olma şartı var
vlan vsan :110 management vlan : 100 vmotion vlan :120 data vlan : 90 gibi

LISANS : vSan için lisans şart VMware vCenter yapının üzerine ek olarak bilgine.

KURULUM : Kısaca

vCenter üzerinde yukarıdaki gereksinimleri tamamladıktan sonra Cluster ayarları içinde vSan seçeneğini aktif edeceksin gerisini otomatik olarak kendisi yapar. 

Ama sana tavsiyem youtube üzerinden kurulum ekranları için minik bir arama  ile kurulum videosu bulman olur. 

Umarım bilgiler yardımcı olur. Kolay gelsin.

www.vmwaretv.com
Reply
0 Kudos
Ali16
Contributor
Contributor

sanırım konuya hakim olmadığım için disk tarafını yanlış sordum. 3 sunucu üzerindeki tüm diskler ssd disk.  bunlar örneğin her fizikselde sadece 10 adet ssd disk olsun . vsan kurmadan önce bu diskleri ilo dan raid mi yapacağım tüm diskleri yoksa bunları raid yapmadan vsan aktif edildiğinde oradan mı diskleri bölüp örneğin raid5 yada riad 6 yapacağım ve datastore adetini belirleyeceğim. şunu anlayamadım esxi kurmadan ilo dan diskleri raid 5 yada raid6 yapmam gerekiyor mu ? birde kafamda şu soru oluştu. tüm diskler ssd ise ve diskleri esxi kurmadan önce raid yapmıyorsam vcenter'ı hangi disk üzerinde kuracağım. yani esxi için usb yada satadom yada sd card var ve esxi bunlara kuruldu. geri kalan 10 adet ssd disk ve vcenter nereye kurulacak.  

yapıya hakim olmadığım için sorularım yanlış olabilir. nasıl ve ne olmalı tarafını paylaşırsanız çok sevinirim. 

Reply
0 Kudos
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast

Selamlar yeniden,

İlk olarak disk konusuna tekrar bakalım; diskleri vsan yöneteceği ve obje tabanlı yapı kullandığı için  örnek HPE makinede raid controllerin olacak ama SSD disklerin modu pass through olacak yani disklerini işletim sistemi ( ESXI )  yönetecek ( Raid kurmayacaksın ) 

vSAN yapısında Raid mantıgı şu şekilde çalışıyor Policy Base çalıştığı için vSAN raid şöyle senin belirlediğin vsan policy mantığına göre  hareket eder. Buda şu demektir sen vSAN  kurdun ve sonrasında sanal makine VM kurarken raid kaç olacak ise o sanal ( raid 5 ) sanal makine kurarken seçiyorsun ve vsan sana ona göre raid yapını ayarlıyor ve kuruyor ok. 

vSAnda disk grupları mantığı vardır ve bu mantığa göre her host üzerinde 1 cache diski en fazla 7 tanede capacity diskli olabillir. buna göre datastore yapını oluşturabilirsin. 64 tane node desteği vardır. 64 HOST 1* Cache ve *7 capacity diski  mantığında düşün ok.

vCenteri ESXI üzerinde olan bir localdatastore kuracaksın yani senin tabirinle SSD lerden birisine ama burada seçeneklerin tabiki var burada senin tam fiziki yapın elindeki disk adetleri ve ne istediğin önemli.

Yani bu süreçten sonra dizayn işine gireriz. Ben burada genel olanı yazarım dizayn dersen işler değişir. Her yapı ve içinde bulunan cihazlar diskler ve yapıları farklı farklı ve ciddi efor harcanıp dizayn ona göre çıkarılır.

Sanırım üstekiler bir çok soruna cevap olur. Kolay gelsin.

www.vmwaretv.com
Reply
0 Kudos