2 Replies Latest reply on Apr 18, 2017 12:40 PM by ozgurmazlum

  host ram kullanımı

  aligunduz Lurker

   cluster üzerine geldiğimde 4 host üzerinde ram kullanımı hepsinde %85 - %90 görüyorum . virtual machine bölümüne geldiğimde o host uzeirnde çalışan sunucuların ram lerini %2-10 arası görüyorum. bu fark neden oluyor. Ayrıca hostlara fiziksel ram satın almak gerekir mi yoksa gerekmez mi buradan çıkartamadım. Host üzerindeki ram % 90 ise o host üzerindeki sanal makinaların kullandığı gerçek değerimdir yani kesin ram yetmiyor mudur.

    • 1. Re: host ram kullanımı
     recepyuksel Enthusiast
     vExpert

     Ali bey merhaba,

     Eğer ortamınızda sanal sunucular için uyguladığınız bir kaynak rezarvasyonu yok ise gördüğünüz değer gerçek ram kullanımıdır, yani ram'e ihtiyacınız var gibi. VM listesinde gördüğünüzü değer (yeşil noklatı olanı ekranı kast ettiğinizi düşünüyorum) orası ram kullanım bilgisi vermiyor başka bir değer gösteriyor orası ama kime sorduysam bilemedi onun ne grafigi olduğunu.

      

     Sanal sunucu gerçek ram kullanımını en doğru her sanal sunucunun üzerindeki performans değerlerinden görebilirsiniz. Tayfun hocamın aşağıdaki linkteki makalesi ram kullanım değerlerini anlamakta size çok yardımcı olacaktır.

      

     http://www.tayfundeger.com/virtual-machine-memory-degerleri.html

      

     Saygılarımla.

     • 2. Re: host ram kullanımı
      ozgurmazlum Novice
      vExpert

      Merhaba,

       

      Tam olarak hangi değerleri gördüğünüzü yazmamışsınız. Fakat kısaca özetlemek gerekirse gördüğünüz değerin sanal sunucu active memory kullanım bilgisi olduğunu tahmin ediyorum. Performance graph alanında consumed memory bölümü bulunuyor bu bölüm ise hostunuzda bu vm için ayrılan memory oranı. Eğer host memory bölümünde swap memory görmüyorsanız sizin için çok ciddi memory çanları çalıyor diyemeyebiliriz. Burada iki kontrol sağlayabilirsiniz guestlerin içinde memory kullanımına bakarak fazla atadığınız memoryleri geri almanız yada sunucuya ilave ram ekleme konusunda bir planlama yapmanız.

      1 person found this helpful