2 Replies Latest reply on Apr 5, 2016 12:29 PM by Burak VARDAR

  Vmware ESXI Network Adaptor Tipleri Hk

  pilgrimage Novice

   Merhaba Vmware ESXI Network Adaptor Tiplerinden E1000 ,VMXNET 2 ,VMXNET 3 hangi şartlarda kullanılmalıdır ? Mesela Ortamda ESXI Sunucunun İpsi : X.X.X.X ESXI Ortamda Bir Web Server Kurdum ve X.X.X.X havuzunda bulunan domain ortamından SAnal'daki WEB SERVER'â Web üzerinden ulaşmaları gerekiyor.Bu şartlarda Network ayarlamalarını nasıl yapmalıyım ?

   Umarım Anlatabilmişimdir.

    

   Destekleriniz ve yardımlarınız icin teşekkür ederim.

   İyi Çalışmalar.

   Alper

    • 1. Re: Vmware ESXI Network Adaptor Tipleri Hk
     recepyuksel Enthusiast
     vExpert

     Merhaba,

      

     E100 ile VMXNET3 arasındaki en büyük fark E1000 hızı 1 GB, VMXNET3 10GB destekler. ESXi host sunucularınızda 10GB network kartı ile network'e çıkıyorsanız sanal sunucularınızda maksimum network performansını VMXNET3 ile alırsınız.

      

     E1000 network kartı çok eski bir kart olduğu için hemen hemen tüm işletim sistemleri işletim sistemi kurulumu sırasında bu kartı tanır ve işletim sistemi yükleyip VMware Tools yazılımını kurmadan bu kartı kullanmaya başlayabilirsiniz. VMXNET3 VMware Tools yüklemden hemene hemen hiç bir işletim sistemi görmez. Linux işletim sistemi kurulurken başlangıçta network kartı görmek mutlak gerekiyorsa E1000 herzaman tercih edilir. Bir çok Virtual Appliance yazılım E1000 network kartı ile kurulur ve bu kartı kullanmak ister öyle gelir.

      

     E1000 bir başka kullanım yeride eğer sanal işletim sistemine F12 ile açıp network boot ile işletim sistemi yükleyecekseniz ihtiyacınız olur ben SCCM os deploy testlerinde bunu çok sık kullanıyorum. VMXNET3 F12 ile network boot desteklemez.

      

     Benim aklıma gelenler bunlar. Yukarıda anlattığım kısıtlarınız yok ise her zaman en hızlı olan yeni nesil VMXNET3 tip kartları kullanmanızı tavsiye ederim. İlerde işletim sistemleri içine mutlaka driver'i eklenecek ve çalışması için VMware tools yazılımı ile driver yükleme bağımlılığı mutlaka zamanla ortadan kalkacaktır.

      

     Not: VMware Tools'un yazılımını tüm sanal işletim sistemlerinize kurmanızı öneririm, maksimum performans, doğru izleme (performans anlamında) ve sanal işletim sistemlerinin sorunsuz çalışması için gereklidir.

      

     Saygılarımla. 

     • 2. Re: Vmware ESXI Network Adaptor Tipleri Hk
      Burak VARDAR Enthusiast

      Merhaba aslında 3 konu başlığı altında vmxnet3 incelenebilir,
      e1000 denen kart Intel 82545EM Gigabit Ethernet NIC emule edilmiş halidir.

      Kartların birbirleri arasında kıyası yukarıda söylediğim gibi 3 konuda yapılır bunlar, cpu, throughput ve latency dir.

      En avantajlı her zaman vmxnet3 tür. Bu kartla devam...