6 Replies Latest reply on Nov 17, 2014 12:15 PM by minceer

  Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak

  minceer Lurker

   ESXI kurdum ve kullanmaya başladım, sunucum dell r320 raid kartı almadım. Üzerinde var mıdır bilmiyorum. 2. diskide kullanıp (raid1) yapıya geçmek istiyorum. Kolay ve hızlı yoldan nasıl yapabilirim?

    

   Teşekkürler..

    • 1. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
     minceer Lurker

     Düzeltme,

     listeden baktım, PERC S110 raid kartı varmış üzerinde.

     • 2. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
      Burak VARDAR Enthusiast

      Merhaba raid controller genellikle her sunucuda vardır ve 0 ve 1 default destekler bazı modellerde 5 yoktur bazılarında 6 yoktur...

      Mevcut yapıyı kesintisiz 2 diskli raid 1 çevirmek için cache module ve battery opsiyonu aranır...

      Donanımınız hakkında daha detaylı bir bilgi verirseniz daha iyi yardımcı oluruz...
      Ancak 1 den fazla esxi sunucunuz varsa çalışan vmleri bir hosta kayıdırp diğer hostta raid 1 local disk konfigli esxi kurmak daha kısa ve efektif bir çözüm olacaktır.

      Selamlar.

      • 3. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
       minceer Lurker

       Henüz kukllanmadığım bir fiziksel sunucum daha var. aynı sürüm esxi kurabilirim. (tabi yeni lisans ve IP ile) vm leri nasıl kaydıracağım?

       • 4. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
        Burak VARDAR Enthusiast

        Tekrar merhaba,
        anladığım kadarı ile 1 esxi sunucunuz var ve bunu vcenter ile yönetmiyorsunuz ( cümlelerinizden bunu anladım dolayısıyla bu doğrultuda bilgiler vereceğim )

         

        1- Eğer vcenter yok ise, vcenter appliance indirin ve kolayca deploy edebildiğinizi göreceksiniz yada kısa bir araştırmayla nasıl kurulduğunu göreceksiniz...

         

        yeni hostunuzu networkünüzü ayarlayın ve vmotion ayarlarını yapın

        vmotion ile nasıl makina taşınır kısmıını araştırın... Siz web client kullanarak taşıma yapacaksınız ( eğer vmleri local disklerde tutuyorsanız. )

        • 5. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
         ErkanTugral Novice

         Merhaba

          

         VM'leri farklı disklere taşımak için birden fazla yöntem var. Bu yöntemler ESX üzerindeki yüklerinizin önem seviyesine ve kritik kalma sürelerine göre ve elinizdeki lisans ve donanım imkanlarına göre değişmektedir. Bu parametreleri net olarak bilemediğim için ben olası bir kaç seçenek sıralayacağım:

          

         1- Bu senaryoda: ortamda kurulu ve konfigüre edilmiş ve lisanslı (60 günlük eval lisans iş görür) Vcenter olması ve taşımaya konu tüm hostların aynı vCenter'a katılmış ve aynı Datacenter altında olması gereklidir. Bu şartlar sağlandığında arada herhangi bir paylaşılan depolama olmadan çalışan makinalarınızı Web Client da ilgili VM e sağ tıklayıp Migrate i seçip açılan pencerede storage ve host migration seçeneğini seçip sonraki adımlarda 2. host ve 2. host'un local disikini seçerek diğer hosta ve o hostun disklerine taşıyabilirsiniz. İlk hostta RAID 1 ayarları yapıp ESX i tekrar yapılandırdıktan sonra bu işlemi tam tersine uygulayabilirsiniz.

          

         2- Bu seçenekte de ön şart kurulu ve doğru ayarlanmış bir vCenter ın ortamda bulunması ve lisanslı olması ( eval lisans yine bu kısa iş için sorunsuz iş görecektir). Yukarıdaki çözüme ek olarak burada ortamda ortak bir storage olması , her 2 sunucuya da iSCSI, FC gibi blok depolama olarak ya da NFS ile ağ depolama şeklinde bağlı olması yeterli olacaktır. Bu durumda Web Client dan ya da C# client dan ilgili VM leri tek tek seçip Migrate seçeneği sonrası Storage vmotion seçilip hedef olarak ortak storage datastore (her iki sunucudan da erişilebilen) gösterilmelidir. İlk sunucuda RAID 1 işlemi ve diğer işlemler bittikten sonra veriler ortak depolama alanında bırakılabilir ya da tersine işlem ile ilk hosttaki datastore'a gönderebilirsiniz.

          

         3- Sisteme vCenter kurmak ve diğer şeyler karışık geliyorsa ESXi makinalar kopyalama süresince kapalı kalabiliyorsa bu durumda Veeam firmasının FastSCP yazılımı ile VM'leri ilk ESXi'dan diğer ESXi'a kopyalayabilirsiniz. Bu yazılımı şuradan indirebilir ve şu linkteki adımları izleyerek bu işlemi yapabilirsiniz.

          

         4- Yine sisteme vCenter kurmak istemiyorsanız ancak çalışan VM ler kritik ve taşıma işlemi minimum durma ve hiç veri kaybı olmadan taşınsın istiyorsanız? Bu durumda tavsiyem Doubletake firmasının Availability ürünü ya da Veeam firmasının yeni çıkardığı Veeam Availability suite v8 ürünlerinin demosunu isteyip. Bu demolarla taşıma işlemi yapabilirsiniz.

          

         Umarım bir miktar fikir verebilmişimdir.

          

         Erkan TUĞRAL

         1 person found this helpful
         • 6. Re: Raid siz ESXI ı raid yapısına taşımak
          minceer Lurker

          Çok teşekkür ederim.