4 Replies Latest reply on Nov 13, 2014 1:36 PM by ErkanTugral

  esxi 2012 support

  goodface Enthusiast

   Fiziksel sunucunun desteklediği işletim sistemlerinde Server 2012 R2 bulunmamakta ama fiziksel sunucu 5.5 desteklemekte vmware compatibility guide sitesinden kontrol edildi. Şİmdi bu sunucuya 2012 R2 kurulabilirmi yani gercekbir sistemde bu desteklenirmi ?

    • 1. Re: esxi 2012 support
     Burak VARDAR Enthusiast

     Merhaba,

      

     Host esxi 5.5 olabilir, içinde 2012 r2 vm olarak sağlıklı çalışır.

     Selamlar.

     • 2. Re: esxi 2012 support
      goodface Enthusiast

      yani fiziksel desteklemesede esxi 5.5 içinde driver/support destekleniyormu. Bu gercek bir projede kullanılırmı ? yapıma kuracağım belli bir zaman sonra teknik bir araştımada sorunlu görünürmü raporlarda ? Supportu olmayan ama kurululabilen bir cevapmı verdiniz ?

      • 3. Re: esxi 2012 support
       ErcanSahin Enthusiast

       VMware Sanal makinalara fiziksel donanımdan sadece işlemciyi doğrudan kullandırır. Diğer tüm donanımları sanllaştırdığı için İşletim sisteminin fiziksel donanımla alakası yoktur. Gönül rahatlığı içinde kullanabilirsiniz.

       • 4. Re: esxi 2012 support
        ErkanTugral Novice

        Merhaba,

         

        Sanallaştırmanın temel amaçlarından bir tanesi de budur zaten. Donanım üzerinde desteklenmeyen işletim sistemleri ve uygulamaların hypervisor ve bağlı sanal donanımlar yoluyla desteklenmesi sağlanır. Siz kendi sunucunuzun Vmware compatibility listte olduğunu bulduysanız şu linkte de Windows 2012R2 nin ESXi 5.5 U2,  5.5 U1, 5.5 ve 5.1 U2 ile tam olarak ne şekilde desteklendiği görülebilir. Bunlara göre Vmware'e göre tam uyumludur ve production da kullanılabilir. MS destek açısından ise eğer sunucunuzun CPU su Windows 2012 R2 tarafından destekleniyorsa her hangi bir sorun olmaz.

         

        Erkan TUĞRAL

        -------------------------

        www.erkantugral.net