1 Reply Latest reply on Sep 13, 2014 10:44 AM by Adem YETIM

  vmware network yapılandırma

  goodface Enthusiast

   5 fiziksel sunucu var. bunların 3 tanesi 10.10.10.x networkunde diğerleri 10.10.50.x networkunde 50 networku direk firewall dan network bunlar dış dunyaya acılan web sunucuları .

   ben bunları 2 fiziksele bir storage oluşturup sanallaştırmak isityorum. fiziksellerde toplam 3 yada 4 ethernet kartı olacak. faklı networdeki sunucuların ayarlarını nasıl yapmam gerekiyor. yani bir vswitch oluşturuacağım 2 sanal sunucu  buna bağlıyacağım ama biri 10 lu diğeri 50 li network nasıl olmalı bu dizayn yada nasıl yapılmalı bu iş tecrubesi olan paylaşırsa cok sevinirim

   tesekkurler

    • 1. Re: vmware network yapılandırma
     Adem YETIM Expert
     vExpertUser Moderators

     goodface,

      

     Paylaşmış olduğunuz bilgiler den ihtiyacınız tam olarak anlaşılmamaktadır, bu nedenle yardımcı olmak adına bazı sorularım olcak;

      

     1) 5 adet fiziksel sunucunuz var ve bunlari tek bir cluster içerisinde kullanarak bir farm mı yapmak istiyorsunuz ?

      

     2) Bu donanımların özellikleri birbirleriyle aynımı CPU vs.. eğer değilse aynı işlemci ailesine ait kaçtane donanımınız var değilse bu sunucuların compatibility lerini konitrol ettinizmi? etmediyseniz bu adresten etmenizi tavsiye ederim. VMware Compatibility Guide: cpu

      

     3) VMware lisansınız nedir? ent mi ent plus mı?

      

     3) "ben bunları 2 fiziksele bir storage oluşturup sanallaştırmak isityorum." burada anlatmaya çalıştığınız mevcut fiziksel sunucularınızı P2v işlemi yaparak şu anda daha kurmadığınız bir ESXi farmına geçirmek mi? ve "bir storage oluşturup" dan kast ettiğiniz SDS midir?

      

      

     Yukarıdaki bilgiler ışığında forum üzerinde bir dizayn oluşturabilmeniz mümkün değildir alacağınız bilgiler de muhtemelen yanlış bir design ve product ortamında performans düşüklüklerine neden olacaktır.


          Forum üzerinden iki farklı sorundan anladığım kadarıyla bir konsolidasyon projesi yapmak istiyorsunuz fakat bunu yatırım yapmadan elinizdeki mevcut donanım ile çözmeye çalışıyorsunuz. Öncelikle konsolidasyon projeleri çok hassas olmakla beraber assessment ve analiz çalışmaları içerisindeki verilere çok dikkat etmek gerekir.  Bu veriler ışığında kapasite planlaması yaparak ESXi altyapınızı dizayn etmeniz gerekiyor.


        Elinizdeki ethernet kartları, kullanacağınız storage ın yeterli olup olmayacağı yada kaç CPU kullanmanız gerekeceği veya VM lerin nasil bir dVS yapısına sahip olacağı elinizde VMware in hangi lisanslama modelinin olduğu ve bu lisansın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığı gibi sorulara cevap olacaktır.

      

         Şu anda istediğiniz cevap farklı subnetler deki sunucuları nasil tek bir farm üzerinde kullanırım ise, fiziksel sunucularınızın bulunduğu fiziksel switchler den trunk yöntemi kullanarak farklı subnetleri ESXi ortamında tek bir cluster içerisinde rahatlıkla çalıştırabilirsiniz, fakat bunu elinizdeki veriler ışığında iyi bir design yapmazsanız , product ortamına geçirmenizi asla önermem.


     Kolay gelsin.