VMware Global Community
AlicanK
Contributor
Contributor
Jump to solution

Hostların Saat Güncellemeleri Hk.

Merhabalar,

3 Adet host mevcut ve aşağıdaki uyarıyı vermekte. Saati farklı göstermekte.

storage views are generated periodically and may be out of date. To update to the most recent inventory, please click "update"

Normalde saat : 12:48 gösterirken host üzerindeki saat 13:09 olarak görünmektedir.

Saati nasıl düzeltebiliriz.

Saati düzelttiğimizde host ve sunucular herhangi bir şekilde etkilenir mi?

Yeniden başlatmak gerekir mi?

Yardımlarınız için teşekkürler.

Reply
0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Merhaba;

Ekte gönderdiğim link üzerinde vCenter ve ESXi host ile ilgili gerekli NTP ayarları mevcut, ilgili konfigürasyonları tamamladıktan sonra, guest machine üzerine kurulu olan VMware Tools agent'da "Time synchronization between the virtual machine and the ESX Server" seçeneğini işaretlerseniz time zone ile ilgili sorununuz çözülecektir.

Kolay gelsin.

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)

View solution in original post

Reply
0 Kudos
7 Replies
CemalSUMLU
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Host üzerine gelip sağdaki tablarda configuration tabına gittiğinizde sol menudeki seçeneklerden Time Configuration kısmından ayarlayabilirsiniz. networkunuzde NTP sunucunuz var ise onun ip adresini ekleyip 3 host unda aynı yerden saati almasını sağlayabilirsiniz.

http://www.vmware.pro
Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Ali bey merhaba, bizim sunucular 9 dk geri kalmıştı, düzeltmez olaydım. 3 gün boyunca uğraştım zor çözebildim. Ayrıca ad ile exchange ve diger pcler arasında saat farkı olursa "güvenlik ilişkisinden dolayı oturum açmama" gibi sıkıntılarla karşılaşabiliyorsunuz.

Konu üzerinde bilgili bir vmware yetkilisinin vmware saati ve üzerine kurduğumuz domain controller ile ilgili saat ve tarih ayarını ayrıntılı bir şekilde anlatması gerekli diye düşünüyorum.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Halis Bey Selamlar;

vCenter üzerinden ESXi sunucularının NTP konfügürasyonu ile ilgili detaylı bilgi mevcut, aynı zamanda diğer konfigürasyon ile ilgili bilgilere de erişebilirsiniz.

http://www.vmware.pro/vmware-vcenter-server-4-1-kurulumu-ve-konfigurasyonu-part2

Kolay gelsin.

Adem Yetim
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Adem bey merhaba,

Kurulumdaki adımları biliyorum. Host sunucusunu genelde UTC olarak kurulum yapılıyor, üzerine windows utc+2 olarak kurulum yapılınca sıkıntı başlıyor.

aynı host üzerinde DC+EXCHANGE sunucu olduğunda DC nin saatini 10 dakika geri aldığınızda hostun saati daha farklı değişiyor ve sürekli tarih zaman hatasıyla karşılaşıyorsunuz.

Nacizane deneme ve yanılma yöntemlerimle şunları öğrendim. Kesinlikle Türkçe Windows Server kurulmamalı ve dil ayarları tarih ayarları ingilizce olmalı.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Merhaba;

Ekte gönderdiğim link üzerinde vCenter ve ESXi host ile ilgili gerekli NTP ayarları mevcut, ilgili konfigürasyonları tamamladıktan sonra, guest machine üzerine kurulu olan VMware Tools agent'da "Time synchronization between the virtual machine and the ESX Server" seçeneğini işaretlerseniz time zone ile ilgili sorununuz çözülecektir.

Kolay gelsin.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teşekkür ederim Adem bey, çok küçük şeyler zaman zaman büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Bu ayarı öğrendiğim iyi oldu.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Rica ederim.

İyi çalışmalar.

Adem Yetim