VMware Global Community
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

vmware converter GPT disk sorunu

Merhaba;

Vmware converter yazılımı ile P2V işlemi gerçekleştirmeye çalışıyorum fakat GPT diskleri convert edemiyorum hata veriyor? Konuyla ilgili bilgisi olan var mı?

0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Selamlar;

VMware Converter maalesef GPT diskleri convert edemiyor, işletim sisteminin kurulu olduğu disk eğer MBR bir disk üzerinde ise, işletim sisteminin bulunduğu diski sadece convert ederek P2V işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Convert işlemi bittikten sonra sanal makinenize ikinci bir sürücü ekleyerek robocopy tarzın da bir program ile diğer disk üzerindeki verilerinizi taşıyabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)

View solution in original post

0 Kudos
5 Replies
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Selamlar;

VMware Converter maalesef GPT diskleri convert edemiyor, işletim sisteminin kurulu olduğu disk eğer MBR bir disk üzerinde ise, işletim sisteminin bulunduğu diski sadece convert ederek P2V işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Convert işlemi bittikten sonra sanal makinenize ikinci bir sürücü ekleyerek robocopy tarzın da bir program ile diğer disk üzerindeki verilerinizi taşıyabilirsiniz.

İyi çalışmalar

Adem Yetim
0 Kudos
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Adem hocam;

1TB bir disk oluşturmaya kalktığımda blocksize hatasıyla karşılaşıyorum, bu diski nasıl oluşturabilirim?

0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

1TB bir sanal disk oluşturabilmeniz için vmfs4 dosya sisteminde kullanacagınız datastore'ın  blocksize yapısı minimum 4MB olarak konfigüre edilmesi gerekmektedir. VMFS4 dosya sistemi için aşağıdaki limitasyonları kontrol edebilirsiniz.

• 1MB block size – 256GB maximum file size

• 2MB block size – 512GB maximum file size

• 4MB block size – 1024GB maximum file size

• 8MB block size – 2048GB maximum file size

Adem Yetim
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teşekkürler Hocam; vmfs datastore'larını yeniden 4MB şeklinde biçimlendirerek deniyorum.

Saygılar.

0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Rica ederim kolay gelsin.

Adem Yetim