VMware Global Community
ferkatr
Contributor
Contributor
Jump to solution

vmdk dosyasını silemiyorum!

Merhaba,

Sanal makinemizde 2 tane sunucu host ediliyor. Bunlardan biri application, diğeri de veritabanı sunucusu olarak çalışıyor. Bunlardan veritabanı sunucusu da iki tane diske sahip.

Ekran Alıntısı.PNG

Daha önceleri nedenini bilmediğim bir sebepten ötürü vmdk dosyaları çoklanmış ve kullanılmayan 2*2=4 tane vmdk dosyası var. Bunları silmek istediğimde de aşağıdaki hata ile karşılaşıyorum

Delete file

Error caused by file

/vmfs/volumes/4f213598-c2d-

10b8a-9d64-e41f13ba90e2/O-

RACLE/ORACLE-000001.vmdk

Dosyaların kilitlendiğini öğrendim. Bunları nasıl silebilirim?

Teşekkürler.

Tags (1)
Reply
0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
ErcanSahin
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba

Snapshot ne kadar eski ise o kadar dosya boyutu büyümüştür. Muhtemelen o kadar datayı birleştime de uzun sürecektir. Şu durumda beklemeniz gerekmekte. Sisitemin yoğunluğunun ve snapshotun büyüklüğü ile orantılı olarak süre uzayabiliyor.

İşlem bitince sonucunu bildirirseniz sevinirim.

Ercan SAHIN http://forum.netcom.com.tr

View solution in original post

Reply
0 Kudos
9 Replies
AlicanK
Contributor
Contributor
Jump to solution

Merhaba,

Çok üst düzey kullanıcı olmamakla birlikte, bildiğim kısmını aktarmak isterim.

Vmdk dosyalarının bu şekilde silinmesi kesinlikle önerilmemektedir.

Bir şekilde silmiş olsanız bile sunucu muhtemelen çalışmayacaktır.

Snapshot almış olabilir misiniz. Sisteminizi tekrar kontrol etmenizi öneririm.

Bir işlem yapmadan önce kesinlikle destek alınız.

İyi çalışmalar.

Reply
0 Kudos
ferkatr
Contributor
Contributor
Jump to solution

Merhaba,

Kullanılmayan bir vmdk'yı silmenin ne mahzuru olabilir mi? Halihazırdaki sunucular farklı vmdl'lar üzerinde çalışıyor. Bir şekilde diskte yer açmam için de bunları silmem gerekiyor.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Reply
0 Kudos
ErcanSahin
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba

Anladığım kadarıyla sanal makinanızda snapshot alınmış ve silinmemiş/silinenmemiş. Bu durumda siz hangi vmdk nın kullanıldığını bakarak karar veremezsiniz.

Eğer snapshot u silmek istersenis menüden snapshot manager a girip delete all deyip sildiğinizde VMware 0001 olan dosyaları ana vmdk diskiyle birleştirip tutarlı bir şekilde silecektir.

Eğer dediğim şekilde silemezseniz yeni bir snapshot alıp sonra delete all yapabilirsiniz.

Hala dosya silinmezse başka yöntemler önereceğim ama önce sonucu yazın lütfen.

Reply
0 Kudos
ferkatr
Contributor
Contributor
Jump to solution

Ercan Bey merhaba,

Dediğiniz şekilde delete all işlemi yaptım; ancak 3 saati aşın bir süredir hâlâ 44%'ünü silebildi. Normal midir?

Bir sorun olabilir mi? Acaba sunucular kapalı iken mi yapmalıydım bu işi?

Teşekkürler.

Reply
0 Kudos
ErcanSahin
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba

Snapshot ne kadar eski ise o kadar dosya boyutu büyümüştür. Muhtemelen o kadar datayı birleştime de uzun sürecektir. Şu durumda beklemeniz gerekmekte. Sisitemin yoğunluğunun ve snapshotun büyüklüğü ile orantılı olarak süre uzayabiliyor.

İşlem bitince sonucunu bildirirseniz sevinirim.

Reply
0 Kudos
ferkatr
Contributor
Contributor
Jump to solution

Ercan Bey merhaba,

Çok teşekkür ederim, 50%'den sonra silme işlemi hızlandı ve tamamlandı. Silinmesini istediğim dosyalar kalktı. Son durum şu şekilde:

pastedImage_0.png

Bir şey daha sorabilir miyim? Oracle sunucusundaki disklerden birinin boyutunu küçültmek istiyorum. Bu işlemi sunucudaki disk yönetiminden mi yapmalıyım,

pastedImage_1.png

yoksa virtual machine'deki edit settng kısmından mı yapmalıyım?

pastedImage_2.png

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Reply
0 Kudos
ErcanSahin
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Rica ederim sonunuzun çözülmesine sevindim.

Maalesef VM de disk küçültme o kadar kolay değil. Ben en sağlıklı disk küçülme şeklini VM i tekrar VM e convert ederek çözdüm.

Reply
0 Kudos
yildizfh
Contributor
Contributor
Jump to solution

merhabalar,

vm üzerinde sunucunun klasöründe aşağıdaki adetlerde dosyalar bulunmaktadır.  bu sunucuda snapshot da yok silebileceğim. bu doslayarın çok fazla olmasından dolayı yedek de alınamakta. bu sorunu nasıl çözebilirim.

yedeklemede bu şekilde hata alınıyor: 15.03.2021 19:35:06 :: Processing xxx-srv Error: An error occurred while saving the snapshot: Too many levels of redo logs.

ctk.vmdk dan 450 adet

vmdk dan da 300 adet dosya bulunmakta bir sanal sunucunun 

Reply
0 Kudos
Hami_Celik
Contributor
Contributor
Jump to solution

Selam

Soruna çözüm buldunuz mu?

Reply
0 Kudos