VMware Global Community
goodface
Enthusiast
Enthusiast

vcenter yapılandırma

vcenter kurulumunda sql'i ayrı bir makinaya kurmak istiyoruz. yalnız bunun konfigurasyonu için turkce kaynak yok. vcneter 5.5 de sql rolunu nasıl ayrı bir yere kurarım ve sql için lisans lazımmı?

3 Replies
Halukk
Contributor
Contributor

SQL i baska bir makinaya kurmak istemendeki sebep eger performanssa sana SQL Standart i oneririm onun icinde evet SQL icin ve kuravagin server icin lisans a ihtiyacin var. Benden sana tavsiye, eger calistigin yerdeki VM sayisi 1000 in atindaysa ve vCenter i ilk kez kuruyorsan "vCenter virtual appliance"  dene. Hem Windows lisansina ihtiyacin yok hemde kurmasi ve ayarlamasi cok daha kolay.

goodface
Enthusiast
Enthusiast

hocam ben vcenter kurarken database başka bir sunucuya kurmak istiyorum bunu nasıl kurarım ayarları konfigurasyonları nasıl olur bu lazım bana sanırım burada bunu bilen vardır diye düşünüyorum.

Reply
0 Kudos
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast

Merhaba biraz geç olacak ama olsun sen olmazsa başkası yararlanır.

Haluk beyin dediği aslında doğru hem SQL ile uğraşmaz hemde 1000 vm az bir sayı değil.

Ama ayrı SQL yapısı için script çalıştırıp vCenter kurulumundan önce SQL makineyi hazır etmen gerekli.

Sırasıyla SQL server kurulum yapmalısın. Dikkat Local setting ENG olacak.

Sonrasında vCenter Setup iso içerisinde database oluşturrmak için gerekli olan sql scriptleri var onları kullanarak SQL serverini hazır hale getireceksin.

vCenter kurulumundan önce veritabanını Control Panel\Administrative Tools\Data Sources yolunu kullanarak yada kurulum esnasında ayarlaman gerekli.

Ayrıca yukarıda ki yazılanlara ek olarak buradaki videoda işini görür sanırım.

vCenter 5.5 Setup with MS SQL Overview - YouTube

İyi çalışmalar...

www.vmwaretv.com
Reply
0 Kudos