taylan99
Contributor
Contributor

vSAN Raid Confiq Hakkında

Günaydın ;

3 Adet fiziksel sunucum ile vSAN konfigürasyonu yaptım. Oluşturduğum vm'lerin disklerini default storage policy üzerinden oluşturdum.

Disklerdeki herhangi bir bozulma veya hata esnasında vm'lerim bu durumdan etkilenir mi ?. Raid 5 veya Raid 1 olarak oluştursaydım diskleri nasıl bir aksiyon alacaktım.

Kısaca bu işin tam olarak mantığı nedir ? Fikir verebilir misiniz?

Saygılarımla...

1 Reply
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast

Taylan bey merhaba,

VSAN yapısında kullanılacak olan sunucu üzerindeki diskler üzerinde bir raid configurasyonu yapılmadan hizmete alınması, diskler arasındaki veri yedekliliğini VMware'in VSAN'inın yapması beklenir.

VSAN üzerinde ortak disk alanını oluşturduğunuzda atıyorum 3 sunucu var ve her sunucuda 5TB disk vardı, ortak disk boyutu 15TB olarak gözükür. Siz default ayarlar ile budisk alanı üzerinde 1TB diski olan bir sanal sunucu oluşturduğunuzda 15TB'ın 2 TB'ını kullanıyormuş gibi olursunuz. Sanal sunucunun çalıştığı sunucu haricindeki bir sunucu üzerinde birebir bir kopyasıdaha oluşturulur.


Sunucu ve disk parkınız genişliğine ve disk size'zinıza göre sanal sunucunun daha fazla sunucu üzerinde bir kopyasının tutulmasını isteyebilirsiniz.


Bir sunucu üzerinde diskiniz bozulduğunda o diskin üzerindeki datanın bir kopyası otamdaki en az bir farklı sunucu üzerinde mutlaka olacağından çalışmaya oradan devam eder.

Daha detay bilgi almak için eğer görmediyseniz aşağıdaki makaleye bir göz atmanızı tavsiye ederim.

VMware Virtual SAN Teknolojisi ~ vmware.pro - virtually, everything is possible.

Saygılarımla.