aligunduz
Contributor
Contributor

host ram kullanımı

cluster üzerine geldiğimde 4 host üzerinde ram kullanımı hepsinde %85 - %90 görüyorum . virtual machine bölümüne geldiğimde o host uzeirnde çalışan sunucuların ram lerini %2-10 arası görüyorum. bu fark neden oluyor. Ayrıca hostlara fiziksel ram satın almak gerekir mi yoksa gerekmez mi buradan çıkartamadım. Host üzerindeki ram % 90 ise o host üzerindeki sanal makinaların kullandığı gerçek değerimdir yani kesin ram yetmiyor mudur.

0 Kudos
2 Replies
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast

Ali bey merhaba,

Eğer ortamınızda sanal sunucular için uyguladığınız bir kaynak rezarvasyonu yok ise gördüğünüz değer gerçek ram kullanımıdır, yani ram'e ihtiyacınız var gibi. VM listesinde gördüğünüzü değer (yeşil noklatı olanı ekranı kast ettiğinizi düşünüyorum) orası ram kullanım bilgisi vermiyor başka bir değer gösteriyor orası ama kime sorduysam bilemedi onun ne grafigi olduğunu.

Sanal sunucu gerçek ram kullanımını en doğru her sanal sunucunun üzerindeki performans değerlerinden görebilirsiniz. Tayfun hocamın aşağıdaki linkteki makalesi ram kullanım değerlerini anlamakta size çok yardımcı olacaktır.

http://www.tayfundeger.com/virtual-machine-memory-degerleri.html

Saygılarımla.

0 Kudos
ozgurmazlum
Contributor
Contributor

Merhaba,

Tam olarak hangi değerleri gördüğünüzü yazmamışsınız. Fakat kısaca özetlemek gerekirse gördüğünüz değerin sanal sunucu active memory kullanım bilgisi olduğunu tahmin ediyorum. Performance graph alanında consumed memory bölümü bulunuyor bu bölüm ise hostunuzda bu vm için ayrılan memory oranı. Eğer host memory bölümünde swap memory görmüyorsanız sizin için çok ciddi memory çanları çalıyor diyemeyebiliriz. Burada iki kontrol sağlayabilirsiniz guestlerin içinde memory kullanımına bakarak fazla atadığınız memoryleri geri almanız yada sunucuya ilave ram ekleme konusunda bir planlama yapmanız.