VMware Global Community
yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Vmware vmdk tek disk yapma

Merhabalar,

Vmware workstation la kurulum yapıyor windows işletim sistemi ve kurduğumda resimdeki gibi bir sürü disk çıkıyor vmdk uzantılı. acaba bunları tek bir vmdk da ayarlamak mümkün mü ? mümkünse nasıl yapabilirim?

Tags (1)
1 Solution

Accepted Solutions
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

Sanal sunucu oluşturulurken en son adımda disk boyutunu belirlerken default olarak gelen ve disk dosyasını birden çok dosyaya bölen seçeneği değiştiriseniz tek disk olarak oluşturulacaktır.

Specift Disk Capasity ekranında alttaki split virtual disk multiple files seçeneğini tek disk oluşturması için Store virtual disk as a single file olarak değiştirmelisiniz.

Mevcut sanal sunucu diskini birleştirmek için workstation kurulu makinada VMware-vdiskmanager.exe dosyasını kullanarak tek dosya haline getirebilirsiniz.

Saygılarımla.

View solution in original post

10 Replies
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

Sanal sunucu oluşturulurken en son adımda disk boyutunu belirlerken default olarak gelen ve disk dosyasını birden çok dosyaya bölen seçeneği değiştiriseniz tek disk olarak oluşturulacaktır.

Specift Disk Capasity ekranında alttaki split virtual disk multiple files seçeneğini tek disk oluşturması için Store virtual disk as a single file olarak değiştirmelisiniz.

Mevcut sanal sunucu diskini birleştirmek için workstation kurulu makinada VMware-vdiskmanager.exe dosyasını kullanarak tek dosya haline getirebilirsiniz.

Saygılarımla.

yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teeşekkürer Recep Bey,

VMware-vdiskmanager.exe i kullanmaya çalıştığımda çift tıklıyorum ve karşıma msdosda akan yazılar 1 sn de gösteriyor ve gidiyor. Nasıl kullanmalıyım bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

Reply
0 Kudos
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

Bu komut satırı aracını ms-dos ekranını açıp kullanmalısınız? Aşağıdaki komut size yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

VMware-vdiskmanager.exe -r mevcutdisk.vmdk -t 0 tekdiskolacak.vmdk

Sunucu üzerinde veri varsa yedek almadan bu işlemleri yapmayınız. Disk birleştirme işlemi bittikten sonra sanal sunucu özelliklerine erişip kullanacağı disk olarak yeni oluşturduğunuz diski seçmeyi unutmayınız.

Saygılarımla.

yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Olmadı dediğiniz komutu çalıştıRdım düzeltmedi.

Reply
0 Kudos
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

Komutu aşağıdaki gibi kullanabilirmisiniz? Bu şekilde kullandım sorunsuz çalışıyor.

C:\Program Files (x86)\VMware\VMware Workstation\vmware-vdiskmanager.exe -r "D:\VM\TESTVM\TestVM.vmdk" -t 0 "D:\VM\TESTVM\TestVM_tek.vmdk"

VM01.JPGVM02.JPGVM03.JPG

yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teşekkür ederim yardımlarınız için Smiley Happy  Tek disk haline getirdim Smiley Happy

Reply
0 Kudos
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Geçmiş olsun Yunus bey. Yardımcı olabildimse ne mutlu bana.

Saygılarımla.

yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Çok yardımcı oldunuz yeniden kurulum yapmak bişey değil onlarca yapılandırmayı tekrar yapmak zor ..

Peki conventer programı biliyormusunuz  ?

vmdk yı vhd ye çevirecek. İnternette baktım lakin tam anlamı ile bulamadım. Kullandığınız ve tavsiye edeceğiniz ?

Reply
0 Kudos
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

Bende bir çok program indirdim ama kullandım sonuç aldım dersem yalan olur. Böyle durumlar için eğer sanal sunucu açılıyor durumda ise, kullanıp test ettiğim önereceğim program sysinternals'in disk2vhd programıdır. Çok düzgün çalışan bir ürün makina açık iken makinanın içinde bu tool ile açık olan makinayı .vhd dosyası haline getirebilirsiniz. .VMDK ve VMware iyidir, .VHD geçip Hyper- geçmenizi önermem. Smiley SadSmiley Sad

Saygılarımla.

Reply
0 Kudos
yunusozturk34
Contributor
Contributor
Jump to solution

Hyper-V ye geçmek bende istemiyorum ama destek istendiği zaman bilgi vermek zorundayım. Hyper kullanan nice yerler var küçük ölçekli işletmeler maliyeti düşürmek istediklerinden hyper kullanıyor. Bende sorun yaşamamak için şimdiden test etmek istiyorum. Dediğiniz programı deneyeceğim ..

Reply
0 Kudos