AlperKose
Contributor
Contributor

VMWare ESXİ 6.0 İşlemci Ayarları

Merhabalar, açık konuşmak gerekirse biraz bodoslama bir girişle ESXİ altyapılı bir sunucu kiraladım ve şu an zorluk çekiyorum. İnternetten bir çok makaleyi okuyup öğrenmeye çalışıyorum. Soruma gelecek olursak, vSphere Client vasıtasıyla kiraladığım sunucuma bağlandım ve şu an sanal bir sunucu oluşturma aşamasındayım. Kurmak istediğim sistem, ikiye bölünmüş biri Windows ve diğeri Linux, webhosting sunucusu. Windows sunucu üzerinde sadece muhasebeye yönelik bir bilgisayar programı kullanılacak, bu sunucuya uzak masaüstü bağlantısı ile bağlanılarak işlem yürütülecek. Linux webhosting sunucumda ise CPanel WHM vasıtasıyla webhosting işlemlerimi yürüteceğim. Webhosting sunucumdan maksimum performansı almak istediğim ve Windows sunucuda çok basit bir işlem yürütüleceği için CPU dağıtımını buna göre ayarlamak istiyorum.

"Number of Virtual Sockets" ve "Number of cores per virtual socket" kısmı biraz aklımı karıştırdı. Bu alanda ikisinde de 16'ya kadar seçebiliyorum fakat ilkini örneğin 8 yaparsam, ikinci alan 2 olarak karşıma çıkıyor. Bahsettiğim kurulumu yapmak için en uygun CPU ayarlamaları nasıl olmalıdır? Ram dağıtımını nasıl yapmalıyım? Bu ayarların tam olarak verdiği özellik nedir, bu konularda yardım ve bilgilendirme rica etmekteyim. Teşekkür ederim


Sunucu özelliklerim aşağıdaki gibidir;

ModelHP DL180 G6
İşlemci2x Intel Xeon E5620
RAM32 GB
HDD8x120GB SSD
Tags (3)
0 Kudos
2 Replies
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast

Merhaba bu konu guzel ve acikalyici bir makale var okumani siddetle tavsiye ederim,

Fiziksel CPU / Sanal CPU Oranı | VMware Virtualization Blog

www.vmwaretv.com
0 Kudos
cumhuraltannetd
Contributor
Contributor

Selamlar,

İlgili makalede  detaylı açıklanmış ancak şöyle  belirteyim  Virtual Socket'i Fiziksel işlemci  gibi  düşünebilirsiniz Virtual Socket 2  seçerseniz  sunucu üzerinde 2  adet  fiziksel  işlemci  takmış oluyorsunuz  diğer  seçenekte  ise  o işlemcilere  core  atıyorsunuz.

* Vmware ile  ilgili  değil  ancak Uzak Masaüstü bağlantınızı  mutlaka Firewall arkasında  Vpn ile   bağlanarak  yapmanızı  kesinlikle öneriyorum public  olarak rdp  erişimini  açmanız   durumunda rdp  erişiminin  public  olarak  açık olduğunu  farkeden  saldırganlar  tarafından sisteme  girilerek  bütün  dosyalarınızın  şifrelenmesi ve  fidye  istenmesi  durumu  ile  karşı  karşıya  kalırsınız ki  yönetici  hesabının  parolasını uzun ve  kompleks  yapmanız  sadece sistemi  hackleme  süresini uzatacaktır.

0 Kudos