VMware Global Community
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Datastore üzerindeki snapshot dosyaların silinmesi!!!

Arkadaşlar esxi üzerindeki active directory makinasının  snapshot dosyalarını datastore üzerinden sildim ve makine açılmıyor acil yardımlarınızı bekliyorum Smiley Sad

Reply
0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Ahmet Bey,

Geçmiş olsun umarım yedeğiniz vardır, datastore üzerinden direk snapshot dosyalarını silmeniz, sanal makinenizin  .vmdk dosyasının bozulmasına neden olur ki bunun geri dönüşümü maalesef  mevcut değil, umarım yedeğiniz vardır eğer varsa en son yedekten sistemi recovery etmeniz gerekiyor.

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)

View solution in original post

Reply
0 Kudos
11 Replies
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Ahmet Bey,

Geçmiş olsun umarım yedeğiniz vardır, datastore üzerinden direk snapshot dosyalarını silmeniz, sanal makinenizin  .vmdk dosyasının bozulmasına neden olur ki bunun geri dönüşümü maalesef  mevcut değil, umarım yedeğiniz vardır eğer varsa en son yedekten sistemi recovery etmeniz gerekiyor.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Hocam 3 gün önceki yedeğim mevcut, bir şekilde bunu recovery yazılımlarıyla kurtaramazmıyım Smiley Sad?

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Yedekten geri dönme dışında yapabileceğiniz birşey yok maalesef, en azından elinizde 3 gün öncesinin yedeği var, AD makinesinin üzerinde hangi rolleri çalıştırıyorsunuz domain servisleri dışında bilmiyorum ama , sadece AD nin servisleri çalışıyorsa ve başka roller aktif değilse sunucunuz dan 3 gün içerisinde açtığınız kullanıcılar haricinde çok fazla veri kaybınız olmaz.

Adem Yetim
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Adem hocam benim tek derdim exchange , toplamda 15 kullanıcı var ben recovery işlemini yaparsam bu kullanıcılar maillerini kaybedecekler, kullanıcıları oluşturmak sorun değil ama mailleri giderse ciddi sorun olacak.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Merak etmeyin sistemi recovery ettiğiniz de 15 kullanıcı AD üzerinde kayıtlı olmayacak fakat kullanıcıların mailboxları Exchange üzerinde duracaktır. Sistemi recovery ettikten sonra kullanıcılarını oluşturunuz ve Exchange tarafında yapmanız gereken şey Recipient Configuration -> Disconected Mailbox tabına giderek buradan silinen kullanıcıların mailboxlarını göreceksiniz buradan mailboxları seçip connect diyerek açtığınız kullanıcı hesapları ile ilişkilendirmenizdir bu sayede kullanıcılar maillerine ulaşabileceklerdir.

Adem Yetim
ahmetyalcin
Contributor
Contributor
Jump to solution

Hocam çok teşekkür ederim beni nasıl bir dertten kurtardınız anlatamam hemen deniyorum.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Rica ederim, işlem yaparken takıldığınız nokta olursa Exchange tarafında da burada paylaşınız elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışalım fakat dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli husus var ;

1) Yedekleme politikanızı muhakkak gözden geçiriniz 3 günlük yedek ciddi sorun teşkil edebilir , bu sunucu DC yerine SQL bir makine olsaydı 3 günlük veri kaybınız olmuştu ki bu sizi ve kurumunuzu ciddi bir sıkıntıya sokardı.

2) VMware'in datastore içersindeki dosyalara asla manüel bir işlem yapmayın özellikle dosya silmek gibi çünkü bu işlemin geri dönüşümü olmuyor , snapshotları vSphere Client yazılımı ile bağlanıp "snapshot manager" menüsünden siliniz aksi halde bu tarz sıkıntılarla karşılaşmaya devam edersiniz.

3) Snapshot bir yedekleme çözümü değildir, çoğu kullanıcı snapshot olayını yedekleme çözümü gibi kullanıyor bu gereksiz bir disk alanı kaybına neden olur ve performansınızı da etkiler , kritik işlemler öncesinde snapshot alınır işlem bittikten sonra silinir birkaç hafta bekletilmemesi gerekiyor , ve muhakkak sanal makinelerinizin snapshot kontrollerini yapınız mevcut snapshotlar varsa "snapshot manager" ekranından siliniz ve yedeklerinizi kontrol ediniz.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
AlicanK
Contributor
Contributor
Jump to solution

Adem Bey,

Datastore üzerinde bulunan ve aktif olarak çalışmayan eski tarihli ( örneğin geçen sene) oluşturulmuş disklerin klasörlerini direk olarak silebilir miyiz?

Ya da alınmış template leri farklı bir vdisk bölümüne taşıyabilir miyiz? Deploy ederken sorun çıkarır mı?

Datastore da oluşturulmuş (eski ve aktif olarak çalışmayan) vdisk leri toparlamak istiyorum. Silme ve taşıma işlemi yapmam gerekiyor.

Sizin öneriniz var mıdır?

Snapshot konusunda üzerine basa basa önermediğinizi belirtmişsiniz. Gereksiz disk alanından başka sıkıntıyla karşılaşılıyor mu?

Çünkü kullandığım sistemde vmware ile vm lerin snapshotları alınmış durumda ve kısa zaman aralıklarıyla yeni oluşturup eskisini siliyorum.

Performans açısından herhangi bir düşüş yaşamadım. Bazen geriye dönüş ihtiyacımız olduğunda da sorunsuz geri dönüş yapmaktayım.

Tam olarak zararlarını anlayamadım. Kısa bilgi verebilir misiniz? Sayenizde çok kısa zamanda çok gerekli bilgi sahibi oldum.

Teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Datastore üzerinde bulunan ve aktif olarak çalışmayan eski tarihli ( örneğin geçen sene) oluşturulmuş disklerin klasörlerini direk olarak silebilir miyiz?

Datastore üzerinden gereksiz vdiskleri silebilirsiniz, kontrollerinizi yaptıktan sonra siliniz , çünkü sildiğiniz dosyaların yedeği yoksa sıkıntı çıkaracaktır.

Ya da alınmış template leri farklı bir vdisk bölümüne taşıyabilir miyiz? Deploy ederken sorun çıkarır mı?

Template dosyalarınızı farklı vdisk demiyelim de storage üzerindeki farklı bir LUN üzerine taşıyabilirsiniz bunun PowerCLI ile yapmanız mümkün aşağıdaki komut satırı işinizi görecektir.

Move-Template <template> <esxhost> <datastore>

Sizin öneriniz var mıdır?

Snapshot dosyalarının artması özellikle DB uygululamalarında performans ve disk de gereksiz yer oluşturması dışında çok fazla bir sorun oluşturmuyor. RVtools yazılımını kullanarak HealtCheck yapabilirsiniz bu sayede ESXi üzerinde kullanılmayan disklerinizi görebilirsiniz, bu disklerin kullanmadığınızdan eminseniz silmenizde bir sorun yok. Fakat bu işlemleri yaparken her ihtimale karşı yedeklerinizi kontrol ediniz.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
metalmeo
Contributor
Contributor
Jump to solution

Sahip olduğum Esxi de 4 aylık Snapshotlar var. Doğru silme yöntemi nedir? Yardımcı olabilirmisiniz?

Reply
0 Kudos
tayfundeger
Hot Shot
Hot Shot
Jump to solution

Merhaba,

Eğer ihtiyacınız bulunmuyor ise ve datastore'da free space bulunuyor ise delete all butonu ile hepsini silebilirsiniz. Snapshot'ları silmenin özel bir sıralaması bulunmamaktadır.

--
Blog: https://www.tayfundeger.com
Twitter: https://www.twitter.com/tayfundeger

vBlogger, vExpert, Cisco Champions

Please, if this solution helped your problem, "Helpful" if it solves your problem "Correct Answer" to mark.
Reply
0 Kudos