VMware Global Community
gokgoven
Contributor
Contributor
Jump to solution

CPUID hk.

Merhabalar,

Vmware  sisteminde kullandığım bir Win10 sanal makinamı farklı özelliklerdeki başka bir Host'a taşıdığım zaman CpuId değişti.

CpuId yi başka bir (farklı marka ve model Server'a) host'a taşıyacağım zaman CpuId değişmemesi için nasıl sabitleyebilirim.,

Teşekkür ederim.

0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba tam olarak yapından bahseder misin biraz.

İki farklı Host var birisi Amd tabanlı CPU birisi Intel tabanlı ve EVC modu açık ise burada bazen sunucularda sorun olabiliyor bu yüzden

CPUID maskeleme diyelim gizlemede olabilir kullanıyor bunun içinde şu adresi incele derim : target=_blankhttps://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/7.0/com.vmware.vsphere.vm_admin.doc/GUID-E64F...

Benim başka sorun olarak aklıma gelen ise Türkiyedeki bazı muhasebe yazılımları Lisanlama yaparken sunucu için CPUID bilgisne göre lisanlama yapıyor ama bunlar önceki sürümler idi son sürümlerde bu sorunları ortadan kaldırdılar diye biliyorum. Yinede böyle bir durum söz konusu ise yazılım firman ile görüşmen daha hızlı çözüm olacaktır.

Ek bilgi olsun VMware artık CPU zafiyeti olarak Meltdown ve Spectre CPU' lar için desteğini kesiyor 7.0 verisyonunda bunu başlattılar devamıda gelecektir bilgine.

www.vmwaretv.com

View solution in original post

0 Kudos
2 Replies
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba tam olarak yapından bahseder misin biraz.

İki farklı Host var birisi Amd tabanlı CPU birisi Intel tabanlı ve EVC modu açık ise burada bazen sunucularda sorun olabiliyor bu yüzden

CPUID maskeleme diyelim gizlemede olabilir kullanıyor bunun içinde şu adresi incele derim : target=_blankhttps://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/7.0/com.vmware.vsphere.vm_admin.doc/GUID-E64F...

Benim başka sorun olarak aklıma gelen ise Türkiyedeki bazı muhasebe yazılımları Lisanlama yaparken sunucu için CPUID bilgisne göre lisanlama yapıyor ama bunlar önceki sürümler idi son sürümlerde bu sorunları ortadan kaldırdılar diye biliyorum. Yinede böyle bir durum söz konusu ise yazılım firman ile görüşmen daha hızlı çözüm olacaktır.

Ek bilgi olsun VMware artık CPU zafiyeti olarak Meltdown ve Spectre CPU' lar için desteğini kesiyor 7.0 verisyonunda bunu başlattılar devamıda gelecektir bilgine.

www.vmwaretv.com
0 Kudos
gokgoven
Contributor
Contributor
Jump to solution

Merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim. Evet bahsettiğiniz gibi muhasebe yazılımı sorun çıkartıyordu. Firma ile görüşeceğim.

Teşekkür ederim.