VMware Global Community
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Authenticity of the host's SSL Certificate is not verified hatası

Merhabalar, vcenter server ı uzun uğraşlardan sonra yükleyebildim. Yalnız hosta bağlanmak istediğimde Authenticity of the host's SSL Certificate is not verified hata mesajını alıyorum. Ekte hatanın ekran görüntüsünü yolluyorum.

Öncelikle esx in kurulumunu yaptım, daha sonra sanal makineler oluşturup 1 tanesini vcenter için kullanıyorum. Aynı hosta vcenter server olması sıkıntı yaratır mı?

Teşekkürler,

Reply
0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Merhaba;

vCenter sunucu tarafında yapılan bazı eksik konfigürasyon işlemleri bu tarz sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabiliyor bu nedenle aşağıda belirttiğim konu başlıklarını kontrol ederek tekrar deneyiniz;

• vCenter sunucu üzerindeki firewall ayarlarını kontrol ediniz, aktifse geçici olarak devre dışı bırakınız.
  • VMware ESXi ve vCenter sunucusunun DNS ve FQDN ayarlarının doğru konfigüre edildiğinden emin olunuz, mümkünse A name kaydı oluşturunuz ve FQDN ismi ile aynı olsun.
  • vCenter ve ESXi üzerinden NTP ayarlarının düzgün konfigüre edildiğinden emin olunuz, konfigüre edilmediyse ortamda AD sunucunuz varsa bunu NTP sunucu olarak kullanabilirsiniz.
  • VMKernel port gurubunu silerek, tekrar oluşturunuz ve sonrasında service mgmt-vmware restart komutunu kullanarak ESXi konsol ekranında management servisini restart ediniz.

Yukarıdaki işlemlerin kontrolünü tamamladıktan sonra hostunuzu eklemeyi tekrar deneyiniz ve sonucu burada paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Adem Yetim
Chief Solutions Architect & Technologist
Fellow of the BCS and IET (FBCS & FIET), CITP, CEng, EUR ING, IntPE (UK)

View solution in original post

Reply
0 Kudos
23 Replies
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

merhaba,

vcenter 5.1 ve esxi 5.1 kurmuşsunuz. Bu iki üründe problem vardı. vcenter 5.1a yı kurup denermisiniz. yeni sürümle ilgili yenilikleri aşağıda bulabilirsiniz.

https://www.vmware.com/support/vsphere5/doc/vsphere-vcenter-server-510a-release-notes.html

ayrıca Esxi hostu build 799733 den 838463 e çıkarmalısınız. Muhtemelen problem düzelecektir.

Tolga ANIT VCP 4/5//6 vExpert 12/13
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Tolga bey çok teşekkür ederim cevabınız için, Lakin bu yazılımların hepsini vmware'nin bana vermiş olduğu lisans numarasıyla indirdim.

ESX olarak VMware-ESXi-5.1.0-799733-HP-5.32.5.iso

Vcenter olarak ise VMware-VIMSetup-all-5.1.0-880471.iso

kullanıyorum.

Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

ilk çıkan veriyonda problem vardı. 5.1a diye yeni bir sürüm yayınladılar. Daha önce vcenterı indirdiğiniz yerden elinizdeki lisans keyleriyle yeni sürümü indirebilirsiniz.

halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Sanırım 5.1a yüklü sistemimde

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

HP costum build olarak 838463 sürümü yok.

VMware-VMvisor-Installer-201210001-838463.x86_64.iso sürümü indirirsem, içerisindeki sanal makinelere zarar vermeden güncellemem mümkün müdür?

Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

hostun Build numarası ekran görüntüsünde görebiliyorum. vcenter ın build numarası nedir?

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Ekran görüntüsü 2 üsteki iletide var. 5.1.0.33762 sürüm numarası

Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

http://www.vmware.com/patchmgr/findPatch.portal budan 5.1 patch indirip güncelleyin. nasıl yükleyeceğinizi burdan bakarsınız

http://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=200893...

Direk vmware iso undan kurulum yaparsanız network kartı ya da HBA yı görmeyebilir. Bu sebepten patch geçin.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Merhaba;

vCenter sunucu tarafında yapılan bazı eksik konfigürasyon işlemleri bu tarz sorunlar ile karşılaşmanıza neden olabiliyor bu nedenle aşağıda belirttiğim konu başlıklarını kontrol ederek tekrar deneyiniz;

• vCenter sunucu üzerindeki firewall ayarlarını kontrol ediniz, aktifse geçici olarak devre dışı bırakınız.
  • VMware ESXi ve vCenter sunucusunun DNS ve FQDN ayarlarının doğru konfigüre edildiğinden emin olunuz, mümkünse A name kaydı oluşturunuz ve FQDN ismi ile aynı olsun.
  • vCenter ve ESXi üzerinden NTP ayarlarının düzgün konfigüre edildiğinden emin olunuz, konfigüre edilmediyse ortamda AD sunucunuz varsa bunu NTP sunucu olarak kullanabilirsiniz.
  • VMKernel port gurubunu silerek, tekrar oluşturunuz ve sonrasında service mgmt-vmware restart komutunu kullanarak ESXi konsol ekranında management servisini restart ediniz.

Yukarıdaki işlemlerin kontrolünü tamamladıktan sonra hostunuzu eklemeyi tekrar deneyiniz ve sonucu burada paylaşırsanız sevinirim.

İyi çalışmalar.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

VMware-VMvisor-Installer-201210001-838463.x86_64.iso indirsem hosta yüklesem sorunu çözebilir miyim?

VMvisor ile esxi arasında fark varmıdır?

Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

İlk önce vcenter ve esxi 5 hostların build numaralarını verin.Eğer yeniyse Sorun başka birşey de olabilir. Şu anda iso yu yüklemeyin.

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

ESX olarak VMware-ESXi-5.1.0-799733-HP-5.32.5.iso

Vcenter olarak ise VMware-VIMSetup-all-5.1.0-880471.iso

kullanıyorum.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Halis Bey;

vCenter ve ESXi tarafındaki konfigürasyonların düzgün yapılandırmazsanız kullanmış olduğunuz ESXi versiyonun çok da fazla bir önemi yok, tabiî ki vMware tarafından güncel yazılımları kullanmak çok önemli bir nokta fakat dikkat edilmesi gereken konu şu, problemin yazılımın kendisinden mi yoksa yapılan konfigürasyon hatasından mı kaynaklandığı.

Biz forum üzerinde sizin bizimle paylaştığınız bilgiler doğrultusunda size yardımcı olabiliriz, vCenter kurulumu ve konfigürasyon ile ilgili www.vmware.pro sitesinde bir çok makale mevcut, 4.1 versiyonu üzerinden konu anlatımı var fakat konfigürasyon kısmında genelde temel olarak yapılan işlemler anlatıldı. Yukarıdaki konu başlıkları gerçekleştirmek için bu makaleler size yardımcı olacaktır.

Sorunuza gelecek olursak VMvisor ile ESXi aynı kavramlar, ikisi farklı bir ürün değil, linkleri aşağıda paylaşıyorum;

http://www.vmware.pro/vmware-esxi-4-1-kurulumu-ve-konfigurasyonu-part-1

http://www.vmware.pro/vmware-esxi-4-1-kurulumu-ve-konfigurasyonu-part-2

http://www.vmware.pro/vmware-vcenter-server-4-1-kurulumu-ve-konfigurasyonu-part1

http://www.vmware.pro/vmware-vcenter-server-4-1-kurulumu-ve-konfigurasyonu-part2

İyi çalışmalar.

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Venter güncel esxi a pach geçmek gerekiyor. Vsphere client la hostlara bağlanırken sorun yaşıyormusunuz?

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teşekkür ederim Adem bey, Haftasonu HP DL580G7 makineme VMware-VMvisor-Installer-201210001-838463.x86_64.iso kurulumunu yapıp,

Daha sonra sırasıyla AD ve VCENTER adında sanal makineleri oluşturup, kurulumu baştan yapacağım.

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Host'a bağlanırken sıkıntı çıkmıyor, yalnız VCENTER makinesine client ile bağlandığımda sıkıntı çıkıyor.

Reply
0 Kudos
ademyetim
Expert
Expert
Jump to solution

Rica ederiz.

İyi çalışmalar

Adem Yetim
Reply
0 Kudos
tolgaanit
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Host a patchle sanırım çözülmez. sorun vcenterdaydı o sizde güncel görünüyor. Adem in kontrol etmenizi istediği adımları kontrol edip geri dönüş yapabilirmisiniz?

Reply
0 Kudos
halis
Contributor
Contributor
Jump to solution

Evet Tolga bey, VMware-VMvisor-Installer-201210001-838463.x86_64.iso yüklemeyle sorun çözülmedi, tekrardan win2008 ve vcenter kurulumu yapacağım.

Reply
0 Kudos