VMware Global Community
ozgur980
Contributor
Contributor

2 fiziksel ethernet kartlı vmware hosttaki guestleri kendi içinde haberleştirme

2 fiziksel ethernet kartlı vmware hosta pfsense kurup 1. fiziksel eternet kartı wan, 2. fiziksel karta lan tarafını atıyorum. hosta 2 adet daha guest işletim sistemi kuruyorum 2. fiziksel (pfsense göre lan ) ethernetten ip almasını sağlıyorum fakat 2. fiziksel ethernet girişine switch takmadan pfsense üzerinden ip alamıyorlar. 2. ethernet karta switch takmadan bu iki guesti kendi arasında ve pfsense arkasından nete açmam için ne yapmalıyım.

2 Replies
recepyuksel
Enthusiast
Enthusiast

Merhaba,

Mevcut standart bir vSwitch üzerine network adaptör kartı atamasanız (bağlamasanız) bile o vSwitch üzerindeki aynı port group kullanan sanal sunucular sorunsuz birbirleri ile konuşurlar.

IP adreslerini elle vermeyi deneyip test edebilirmisiniz.

Saygılarımla.

Reply
0 Kudos
Burak201110141
Enthusiast
Enthusiast

Merhabalar Özgür,
Okuduğumdan anladığım kadarı ile guest işletim sistemlerini pfsense üzerinden nete çıkarmak istiyorsun.

Pfsense ayarlarını doğru yaptığını kabul ederek söylüyorumki;    

1- Ip adreslerini pfsense tarafından dhcp den atamadıysan guest işletim sistemlerine lan pfsense'in lan bacağının olduğu ip bloğundan bir ip adresi vermelisin.

2- Gateway olarakta kurulumda pfsense'in lan bacağına hangi adresi verdiysen guestlerin gateway adresi o ip adresi olacak.
3- Bu ayarları yaptıysan NAT otomatik olarak çalışır ve makinaların internete çıkar.

4- Dhcp seneryosunda ise yapman gereken ip aralıklarını verip gw yine kurulumda lan bacağına verdiğin ip olacak.

Bir problemle karşılaşırsan yazmaktan çekinme, çözeriz.

selamlarımla.

------------------------------------------------------------------ http://burakvardar.wordpress.com