VMware Global Community
gorkemburan
Contributor
Contributor
Jump to solution

10GBİT Network Sorunu

Merhabalar , yaklaşık 1 yıldır kendi aldığım fiziksel sunucumu barındırıyorum.

Fakat veri merkezi vs. teknik olarak bir çok şeyi bilmiyorum.

Yaklaşık 6 aydır 10Gb network üzerinde barınma hizmeti alıyorum.

Daha doğrusu aldığımı zannediyorum fakat bunu hiç bir zaman kullanamadım.

Yaklaşık 2 ay önce hizmet aldığım kişi eski barındığımız veri merkezinden ayrılacağını ve farklı daha iyi bir veri merkezine geçeceğini söyledi bize.

Biz de kabul ettik ve geçtik.

2 gün önce beni aradı ve burada problemler yaşandığını ve işlemleri yapabilmek için çok kısıtlı imkanları oldugunu bana bildirdi.

Buradan farklı bir veri merkezine geçeceğini ve burada 10 gb network hattının olmadığını sadece fiziksel sunuculara 10g port verildiğini söyledi.

Velhasıl kelam suanda farklı bir veri merkezine geçtik.

Araştırmalarıma göre 10g network ten performans almak istiyorsak vmxnet3 ethernet kartını kullanmamız gerekiyormuş.

Ben bunu araştırdım fakat gerçekleştiremedim.

Vmxnet3 kartı tanımladığım zaman ağ ve internet ayarlarında kartı göremiyorum ve ip configlerini ayarlayamıyorum.

Farklı bir sorunum da şuanda 10gbit network te barındığımı nasıl anlayabilirim?

Uzun oldu biraz ama vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.    

1 Solution

Accepted Solutions
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

İlk olarak vmxnet3 bir host ( fiziki server ) üzerinde bulunan sanal makinelerin kendi aralarında 10 Gbit haberleşmesi içindir. ( hatta fiziki server üzerinde 1 Gbit eth olsa bile)  Ek olarak sanal makinenin bulunduğu host makinede de 10 Gbit Eth varsa yine vmxnet3 ile 10 Gbit hız alırsın. Buradaki şöyle bir durum var.

VM makinen ( sanal server makinen ) Wiindows ise VMware Tools yüklü olmalıdır. Linux içinde VMware Tools yüklü olmaldır.

Linux için ek bir driver olarak OpenVm Tools adında bir driver paketi var bu değil. (genelde hızlı olsun diye bu yüklenir.)
VMware kendi driveri linux için olan VMware Tools yüklü olmaldır.

Yüklü ise Sanal makine özellikleri içinde ETH ayarları içinde E1000 yerine vmxnet3 seçili olmalıdır.

vmxnet3.PNG

Hepsi bu kadar bunu VMware Tools ve resimdeki ayar haricinde bir ek ayar yapmana gerek yoktur. Tabiki size fiziki olarak gerçek 10 Gbit hız verildi ise.

Ek olarak size verilen Fiziki server örneğin HPE diyelim HPE de ILO vardır size ILO erişimi verilir yada KVM verilir HPE ILO arayüzünde fiziki ETH portlarınızın kaç Gbit hızında olduğu yazar oradan öğrenebilirsiniz. Sanal içinde yukarıdaki ayarlamları yaparsanız sorununuz kalmaz. VMWare Tools burada en önemli etken bilginize.

Kolay gelsin.

www.vmwaretv.com

View solution in original post

5 Replies
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Merhaba,

İlk olarak vmxnet3 bir host ( fiziki server ) üzerinde bulunan sanal makinelerin kendi aralarında 10 Gbit haberleşmesi içindir. ( hatta fiziki server üzerinde 1 Gbit eth olsa bile)  Ek olarak sanal makinenin bulunduğu host makinede de 10 Gbit Eth varsa yine vmxnet3 ile 10 Gbit hız alırsın. Buradaki şöyle bir durum var.

VM makinen ( sanal server makinen ) Wiindows ise VMware Tools yüklü olmalıdır. Linux içinde VMware Tools yüklü olmaldır.

Linux için ek bir driver olarak OpenVm Tools adında bir driver paketi var bu değil. (genelde hızlı olsun diye bu yüklenir.)
VMware kendi driveri linux için olan VMware Tools yüklü olmaldır.

Yüklü ise Sanal makine özellikleri içinde ETH ayarları içinde E1000 yerine vmxnet3 seçili olmalıdır.

vmxnet3.PNG

Hepsi bu kadar bunu VMware Tools ve resimdeki ayar haricinde bir ek ayar yapmana gerek yoktur. Tabiki size fiziki olarak gerçek 10 Gbit hız verildi ise.

Ek olarak size verilen Fiziki server örneğin HPE diyelim HPE de ILO vardır size ILO erişimi verilir yada KVM verilir HPE ILO arayüzünde fiziki ETH portlarınızın kaç Gbit hızında olduğu yazar oradan öğrenebilirsiniz. Sanal içinde yukarıdaki ayarlamları yaparsanız sorununuz kalmaz. VMWare Tools burada en önemli etken bilginize.

Kolay gelsin.

www.vmwaretv.com
gorkemburan
Contributor
Contributor
Jump to solution

Efendim öncelikle bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

https://prnt.sc/rhxlnq

Kurulumu yaptım ve network ayarlarını başarıyla windows 10 sunucuda gerçekleştirdim.

Şuanda vmxnet3 hazır ve aktif.

Vmware üzerinde  https://prnt.sc/rhxkro şu bölümde 10gbit hattı görmem gerekiyor mu ?

Eğer gerekiyorsa ve ayarlanabiliyorsa bunu nasıl yapabilirim.

Çok teşekkür ederim.

vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Gönderdiğiniz ilk resim Windows içindeki sanal makine için gayet normal. 10 Gbit ikinci bir sanal olasa idi ( ki sizde 18 adet var ) onada driver yüklemesi sonrası iki makine 10 gbit haberleşirler.

ikinci resimde sizin kiralık olarak aldığınız fiziki serverin üzerindeki Ethernet kartı yada takılı olduğu switch portunun 1 gbit olduğunu gösteriyor.

Şimdi ilk olarak sizin kiraladığınız fiziki serverin özelliklerini doğru olarak size tahsis edildiğinden emin olmalısınız.

Hizmet aldığınız yer size fiziki serverin yönetimi için bir panel yada erişim bilgileri paylaşmış olmalılar. 

Sonrasında Server markasına göre HPE server için örnek verdim. ILO yada KVM arayüzünden kontrol edebilirsiniz.

Ve emin olabilirsiniz.

www.vmwaretv.com
Reply
0 Kudos
gorkemburan
Contributor
Contributor
Jump to solution

Saygı değer hocam yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.

Sorunlarımı çözmeye yeterli geldi.

Umarım sizin gibi insanları daha çok görürüz böyle platformlarda.

Son olarak kvm talep ettiğimde kısıtlanan yetkiler beni kandırılmadığıma ikna etti.

Sayenizde gerçeği görüp gerekeni yapacağım.

Saygılarımla : https://prnt.sc/ri3eb8

Reply
0 Kudos
vmwaretvcom
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Günaydın, Probleminin çözülmesi güzel, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana,

Firmalar bu konuda sizlere mutlaka yardımcı olacaktır.

İyi çalışmalar.

www.vmwaretv.com
Reply
0 Kudos