VMware Global Community
pizang
Contributor
Contributor
Jump to solution

problem ze snapshotem

W weekend przeszliśmy na vSphere i ESXi 4. Wszystko działa dobrze z wyjątkiem snapshotów na dwóch maszynach wirtualnych.

Mam maszynę A która ma dwa dyski - systemowy i z danymi. Systemowy ma 10GB i jest na VMFSie który ma sporo wolnego miejsca (ponad 100GB). Dysk z danymi ma 499GB i jest na VMFSie z wolnym miejscem 188MB. Po migracji do vSphere okazało się, że snapshot wyrzuca błąd:

File <unspecified filename> is larger than the maximum size

supported by datastore '<unspecified datastore>

Okazało się, że ten datastore ma block size-2MB więc może to być problem. Stworzyłem więc nowy LUN i sformatowałem go jako VMFS z block size 4MB (czyli maksymalny rozmiar pliku to 1024GB). Przeniosłem tam dysk i ... ku mojemu zaskoczeniu błąd nada się objawia!

Przypuszczam, że nie jest to problem z wolnym miejscem bo jak wiadomo, snapshoty są przechowywane na dysku, na którym znajduje się plik konfiguracyjny maszyny wirtualnej a inne VM tez mają dodatkowe dyski z danymi na VMFSach z minimalną wielkością wolnej powierzchni. Mam za to inne podejrzenie. Mam 2 VMFSy na pliki konfiguracyjne i dyski systemowe dla VM - oba mają block size=1MB czyli maksymalny rozmiar pliku to 256MB. Może Vmware przy tworzeniu pliku snapshota sprawdza rozmiar bloku? Bo to jedyne co mi pasuje. Ma ktoś inny pomysł?

0 Kudos
1 Solution

Accepted Solutions
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Powodzenia Smiley Happy

Swoją drogą to jakaś masakra, żeby pliki delta snapshot'a tworzone były w katalogu z konfigiem maszyny a nie w katalogach, w których są pliki vmdk.

Tak sobie myślę, czy nie da się tego sprawdzić łatwiej, tzn. nowa maszyna wirtualna z dwoma plikami danych na dwóch vmfs'ach, ale z włączoną opcją Thin Provisioning (żeby dało się zasymulować Twoją maszynę wirtualną, ale bez tracenia miejsca na vmfs'ach)...

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej

View solution in original post

0 Kudos
8 Replies
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Cześć,

to powinno pomóc KB1002929 (konieczny będzie restart maszyny wirtualnej).

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Cześć,

to powinno pomóc: KB1002929 (konieczny będzie restart maszyny wirtualnej).

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos
pizang
Contributor
Contributor
Jump to solution

A dlaczego sądzisz, że to pomoże? Chyba, że dla testów umieszcze tego snapshota na VMFSie z dużym blockiem.

Mój problem to nie to, że snapshot robi się na VMFSie maszyny wirtualnej bo tam mam dużo miejsca. Mój problem to to, że on nie chce się zrobić choć powinien Smiley Happy

0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

napisałeś, że maszyna ma plik konfiguracyjny i dane OS na VMFS'ie z 1MB block size oraz plik danych na innym VMFS'ie z większym block size (popraw mnie jeśli źle zrozumiałem). Niestety snapshot tworzy pliki delta obu plików vmdk w katalogu, w którym leży plik konfiguracyjny maszyny, czyli na VMFS'ie z 1 MB block size. Plik delta może w skrajnym przypadku urosnąć do rozmiaru źródłowego pliku vmdk, co dla pliku danych nie będzie możliwe przy block size 1MB, stąd błąd.

Czy snapshot'y tej maszyny pod ESX 3.5 wykonywały się bez problemu? Być może (to tylko moje domysły) ESX 4.0 sprawdza block size vs maksymalny możliwy rozmiar pliku delta a ESX 3.5 tego nie sprawdzał...

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos
pizang
Contributor
Contributor
Jump to solution

Dobrze zrozumiałeś i kombinujesz tak jak ja :).

Jedyne co to możliwość że ESXi4 zaczął sprawdzać rozmiar bloku. Najprościej będzie to sprawdzić przenosząc maszynę (i jej plik konfiguracyjny) na VMFS o bloku 4MB - nie trzeba dłubać w pliku. Tak zrobię.

I tak zrobiłem. Działa! Więc zmieniło się działanie.

Dzięki za pomoc!

0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

Powodzenia Smiley Happy

Swoją drogą to jakaś masakra, żeby pliki delta snapshot'a tworzone były w katalogu z konfigiem maszyny a nie w katalogach, w których są pliki vmdk.

Tak sobie myślę, czy nie da się tego sprawdzić łatwiej, tzn. nowa maszyna wirtualna z dwoma plikami danych na dwóch vmfs'ach, ale z włączoną opcją Thin Provisioning (żeby dało się zasymulować Twoją maszynę wirtualną, ale bez tracenia miejsca na vmfs'ach)...

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos
pizang
Contributor
Contributor
Jump to solution

Teraz sprawdzam drugą VM ale jestem pewien ze tez sie uda.

Co do miejsca snapshotów to nie jest to takie glupie. Ja mam VMy na dwoch VMFSach. Dane sa na innych VMFSach w pelni wypelnionych dyskami wirtualnymi. Jako ze snapshoty sa mi potrzebne do backupu to oszczedzam duzo miejsca bo snapshoty sa robione na krotka chwile i po kolei.

0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast
Jump to solution

no tak, z tą lokalizacją shapshot'ów to faktycznie ma sens.

Muszę sobie tylko zanotować, żeby w nowych projektach ujednolicać block size datastore'ów, bo potem mogą być problemy ze snapshot'ami. Smiley Happy

To będzie też istotna kwestia przy migracjach.

Heh... człowiek uczy się całe życie Smiley Happy Dzięki!

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos