VMware Global Community
Mroofka
Contributor
Contributor

polączenie z esx'em przez vcenter

Witam Wszystkich.

Jako nowy muszę się przywitać:).

No a teraz do dzieła. Pytanie banalne i być może już znam odpowiedź ale muszę się upewnić

esx1----vcenter(win2003)----client

sytuacja banalna w odseparowanej podsieci IP do zarządzania jest sobie management esx'ów do tego jest podpięty vcenter. vCenter to maszyna wirtualna posiadająca 2 karty sieciowe, jedna do sieci mgm w której nie ma routingu, druga do sieci z routingiem do której mogę się podpiąć klientem.

Mogę połączyć się z vCenter i wykonywać część operacji, niestety te które wykonuje się na hoście (podłączeni konsoli dla VM, kopiowanie pliku na dysk itp) są już niedostępne, dostaje timeout z błędem. Pojawia się adres z sieci mgm, byłem przekonany, że dzięki vCenter będę mógł wykonać taką operacje.

Coś zepsułem czy jedynym rozwiązaniem jest logować się rdp na win2003 gdzie chodzi vCenter i potem klientem do vCenter ?

Pozdrawiam

Mroofka

Reply
0 Kudos
6 Replies
inleo
Leadership
Leadership

Witamy! Smiley Happy

W windowsie 2003 wpisz do pliku %SystemRoot%\system32\drivers\etc\hosts wszytkie esxy oraz vcenter.

Na swoim kompie zrób to samo, oraz co równie ważne... daj dla swojego komputera dostęp do esxów.

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
Reply
0 Kudos
Mroofka
Contributor
Contributor

wątpie by to coś rozwiązało, komputer na którym jest zainstalowany client vmware nie ma bezpośredniego dostępu do esxi'ów tylko do "publicznego" interface'u na win2003 z vcenter. Myślałem, że vcenter zadziała jak coś w rodzaju proxy. Skoro vcenter łączy się z esx'ami a ja z vcenter to myslałem, że tak zadziała.

Zakładam, że byłem w błędzie i tak nie jest?

Reply
0 Kudos
kszafer
Contributor
Contributor

Hi

Thank You for Your email. I'm on the Business Trip till Friday March 22nd. Please expect some delays in answering Your email.

Kindly Regards

Krzysztof Szafer

Reply
0 Kudos
inleo
Leadership
Leadership

Nie mogę znaleźć pełnego potwierdzenia w dokumentacji... ale wydaje mi się, że musisz mieć dostęp do ESX z clienta aby móc wykonywać wszystkie operacje, a vCenter nie jest takim full-proxy jakby się wydawało...

Tu masz takie częściowe potwierdzenie moich słów - http://kb.vmware.com/kb/749640 - "This issue may occur if your network contains a firewall between the ESX/ESXi host and the client running the workstation.", możesz spróbować otowrzyć tylko porty dla transportu konsoli...

Pozatym, jesteś pewien, że to dobre rozwiązanie, takie zarządzanie? Jak ci zlegnie vCenter to będziesz musiał strasznie kombinować żeby je debugować - podłączać się fizycznie do sieci itp, itd. Może jednak warto dać sobie dostęp do sieci z ESX?

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
Mroofka
Contributor
Contributor

No cóż szkoda Smiley Happy. Bywa życie to pasmo rozczarowań ...

Dostęp do sieci MGM oczywiście mam. Zawsze mogę się zalogować rdp na win2003 gdzie chodzi vcenter ewentualnie na inną maszynę mającą dostęp do podsieci z klasy adresowej esx'ów. To nie problem dla mnie.

Chodziło mi o to by innym użytkownikom ułatwić i za razem trochę się przed nimi zabezpieczyć dając dostęp tylko do vcenter przez klienta vmware a nie całego OS na, którym chodzi.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Mroofka

Reply
0 Kudos
Bisti
Enthusiast
Enthusiast

Możesz jeszcze spróbować z vSphere Web Client, ale możliwe że tam  również konsola się nie wyświetli (konsola wyświetlana jest za pomocą  VNC Clinet->ESXi). Innym rozwiązaniem jest przepuszczenie na routingu  adresów ESXów z VLANu zarządzającego do VLANu stacji roboczych ale tylko na określonych portach.

Reply
0 Kudos