VMware Global Community
McBolo
Enthusiast
Enthusiast

Vsphere 5.0 oraz netapp 8.0 (być może też inne macierze z VAAI) - ostrzeżenie

Witam wszystkich. Ponieważ przeszedłem wielką udrękę po zaktualizowaniu esx do wersji 5, chciałem się z wami podzielić doświadczeniami, żeby inni nie musieli kombinować pod górke, bo w sieci na prawdę nie ma za dużo na ten temat, a do tego supporty vmware i netappa przerzucaja się odpowiedzialnością.

PO zainstalowaniu 5 wersji esx'a, który pracuje na netappie w wersji minimum 8.0,  kasowanie VM, kasowanie snapshotów lub storage vmotion powoduje zabicie macierzy na kilka minut, a co za tym idzie timeouty i rozmontowania dysków w systemachh wirtualnych i ogólną rozpierduchę w środowisku. Okazuje się, że vmware, wprowadził nowe sposoby kasowania danych na VMFS za pomoca VAAI. Niestety uszczęśliwiając nas na siłę opcje te są domyślnie włączone po instalaji esx5. Za wszystko odpowiedzialna jest komenda SCSI UNMAP, która na netappie powoduje zzarcie wszyskich zasobów, bo macierz zamiast robić co do neij należy zeruje sobie bloki, żeby odzyskac miejsce. Niestety vmware nie wpadł, żeby udostępnić możliwość wyłączenia tej opcji w "Advanced settings" w GUI. Zamiast tego trzeba to zrobic z esxcli:

esxcli system settings advanced set --int-value 0 --option  /VMFS3/EnableBlockDelete

Jestem ciekaw, czy podobnie zachowują się inne macierze. Objaw można zaobserwować puszczając więcej niż jedno kasowanie (najlepiej jakiegoś większego dysku w wersji Thick Provisioning)

pozdrawiam wszystkich

Piotr Iwaszkiewicz piotr.iwaszkiewicz@udt.ov.pl http://www.udt.gov.pl
0 Kudos
7 Replies
orzepka
Contributor
Contributor

Dzięki za info.

0 Kudos
Bisti
Enthusiast
Enthusiast

Jak rozmawiałeś z supportem Netappa to nie mówili nic czy jest szykowana jakaś poprawka na taką okoliczność?

0 Kudos
McBolo
Enthusiast
Enthusiast

Niestety mam dziwną sytuację z supportem netappa i nie mogę założyć case na now.netapp.com, a partner, który ma mi pomagać i przez którego powinienem zakładać case'y jest, łagodniemówiąć "małokompetentny". Poprosiłem Chłopaków z Netapp Polska o założenie case, ale nie mam żadnego info na temat co się z tym dalej dzieje.  Na razie odpukać, system jest dalej stabilny bez tej opcji.

Pozdrawiam

Piotr Iwaszkiewicz piotr.iwaszkiewicz@udt.ov.pl http://www.udt.gov.pl
0 Kudos
inleo
Leadership
Leadership

Dzięki za info, myślę że zaoszczędzileś mi dużo czasu i nerwów w przyszłości :smileygrin: [beer]

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
0 Kudos
McBolo
Enthusiast
Enthusiast

To jeszcze mogę dodać ostrzeżenie dla administratorów View. Po instalacji środowiska w wersji 5 (view 5, esx 5) i podniesieniu wersji maszyn do 8, w windowsach 7 z agentem w wersji 5, przy wyłączonym aero następuje degradacja wydajności grafiki co się objawia np chwilowym zwisem przy przenoszeniu okien między dwoma monitorami

Obejście to dodanie wpisu do konfiguracji VM w pliku .vmx

mks.poll.headlessRates="1000 100 2"

Pozdrawiam

Ale ogólnie to jestem zadowolony z wersji 5. Zużycie pamięci na 1400 VDI spadło o ponad 10% - to jest dużo, borąc pod uwagę tylko zmianę hypervisora. Dodatkowo start wirtualnych jest o wiele lepiej rozwiązany

Pozdrawiam

Piotr Iwaszkiewicz piotr.iwaszkiewicz@udt.ov.pl http://www.udt.gov.pl
0 Kudos
kaarol
Contributor
Contributor

Hej,

Chyba mam to samo na P2000 G3:] Po przejściu kopi zapasowej (BackupExec) macierz raz na parę dni się totalnie rozkłada. Kontroler wisi, nie chce drugiemu oddać vdisków, nie udostepnia lunów. Co ciekawe raz zawiesi się jeden kontroler a raz dwa. HP przysłało nowe kontrolery, ale sytuacja powtarza się nadal. Tak więc możwlie, że to sprawka vaai jak u Ciebie w NetAppie, szczególnie, że problem pojawił się po dodaniu plugina vaai od HP. Zaraz wrzucam komende do labu i zobaczymy co powie macierz. Dzięki za info.

0 Kudos
v2982
Contributor
Contributor

witam

podobna sprawa wystepuje na netapp ale w wersji 7.3, snashoty potrafia zrobic niezły rozpizciel w srodowisku objawy podobne jak koledzy pisali.

wlasnie poczynilem zmiane zobaczymy czy to rozwiaze problem? 😉

0 Kudos