VMware Global Community
umstw
Contributor
Contributor

VCB - konfiguracja

Witam.

Jestem początkującym administratorem VM i mam parę pytań odnośnie serwera VCB:

1. Czy VCB będzie działać na maszynie z MS Windows 2008 Server Standard czy musi to być koniecznie Win 2003 Srv?

2. Czy VCB może wykonywać backup'y maszyn wirtualnych bedących w klastrze DRS-HA?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

0 Kudos
5 Replies
krowczynski
Virtuoso
Virtuoso

Hello,

please look here.

http://www.vmware.com/support/pubs/vcb_pubs.html

As far as I know it has to be a PHYSICAL machien with windows, but I don't know for 100% if Windows2008 is supported by now.

But remember that in future VCB will NOT be longer supported.






MCP, VCP

MCP, VCP3 , VCP4
0 Kudos
kszafer
Contributor
Contributor

Hi

Thank You for Your email. I'm on the vacations with no access to email.

If You need to rich me in case of emergency, please send me SMS to my mobile number +48505191269.

Kindly Regards

Krzysztof Szafer

0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

Witam,

Ad. 1

Od wersji VCB 1.5 U1 Windows 2008 (32 i 64bit) jest już oficjalnie wspierany jako VCB Proxy. Można o tym przeczytać w release notees. W dokumentacji Virtual Machine Backup Guide znajdziesz info, że W2k8 nie jest wspierany, ale jak dla mnie release notes'y są ważniejsze Smiley Happy

VCB Proxy może być zarówno serwerem fizycznym jak i maszyną wirtualną. Jeśli zdecydujesz się na tą drugą opcję, to stracisz możliwość wykorzystania sieci SAN (o ile takiej używasz) do przyspieszenia procesu backupu. Sama procedura backupu jest taka sama w obu przypadkach.

Niestety mam nieciekawe doświadczenia z VCB Proxy na Windows 2008 (brak możliwości wyłączenia na stałe funkcji automount), i dlatego polecałbym jednak Windows 2003.

Ad. 2

TAK.

Uwaga generalna1: VMware nie wycofuje się z produktu VCB a jedynie zmienia jego nazwę i rozwija jego funkcjonalność. Nowa nazwa VCB to VMware vStorage APIs for Data Protection i można o niej poczytać tutaj. Np. niedawno pojawiła się funkcjonalność przyrostowego backupu maszyn wirtualnych dzięki technologii Changed Block Tracking (CBT).

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
umstw
Contributor
Contributor

Wielkie dzięki za informację to trochę rozjaśniło sytuację Smiley Happy

Co prawda juz wcześniej natknąłem sie na wymienioną dokumentację i w dziale "VM Ware Consolidated Backup Limitations" znalazlem taki ppkt.: +_"You cannot use Consolidated Backup to backup virtual machines in a cluster. These virtual machines share an SCSI controller and snapshot operations cannot be performed on them." ._ +Dlatego też wolałem sie upewnić czy faktycznie można backupować maszyny będące w klastrze Smiley Happy

Pozdrawiam.

0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

Tekst, który znalazłeś w dokumentacji dotyczy klastrowania aplikacji (np. SQL Server) na poziomie systemów operacyjnych maszyn wirtualnych. Przykładem takiego klastrowania jest np. usługa Microsoft Cluster Service. W takiej sytuacji dwie maszyny wirtualne faktycznie współdzielą kontroler i dyski. Maszyn w takim klastrze nie można backupować za pomocą vStorage API, bo taki backup opiera się o snapshot (którego nie można w tym układzie wykonać)

Za to klaster HA/DRS, którego dotyczyło Twoje pytanie, działa na poziomie hostów ESX (o jeden poziom niżej niż maszyna wirtualna) i w tym układzie to serwery fizyczne współdzielą zasoby dyskowe a klastrowaniu podlegają całe maszyny wirtualne. Tutaj vStorage API działa bez problemu, choć też są pewne ograniczenia.

Backup środowisk wirtualnych to ciekawy temat, który po głębszym poznaniu pokazuje swoje drugie (a czasem i trzecie) dno Smiley Happy

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
0 Kudos