VMware Global Community
MarcinGryga
Contributor
Contributor

Nowa macierz

Witajcie

Poszukuje w miarę taniej macierzy ( 80 - 100 k pln ), fc + iscsi, pojemność ok 15 TB ( ale im więcej tym lepiej ), mieszane dyski sas i sata. Możecie polecić coś co wykorzystujecie na codzień i się dobrze sprawuje ? Zastanawiałem się nad FAS2040, ale bardzo mało dostępnej przestrzeni jest w porównaniu z włożonymi dyskami 😕

Dzięki za info.

Marcin

Reply
0 Kudos
7 Replies
inleo
Leadership
Leadership

Ostatnio szukałem czegoś podobnego i wpadłem na fajną maciorę od DELL'a po iSCSI - DELL PV MD3220i External iSCSI RAID 24 Bays Array with Single Controller (4 Ports per Controller) + pólka PowerVault MD1220 wersja podstawowa... cena w granicach tego co napisales.

Generalnie można tam wepchnąć 24 dyski w macierz i 24 dyski w półkę. Nie wiem tylko czy na 100% obsługuje mieszane dyski, ale wydaje mi sie że powinna. Jakbyś potrzebował szczegółów daj znać postaram sie odpowiedzieć.

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
Reply
0 Kudos
Bisti
Enthusiast
Enthusiast

U mnie w firmie dostaliśmy jakiś czas temu IBM DS3524 i sprawuje się bardzo przyzwoicie. Na pewno zmieści Ci się w budżecie. W standardzie dostajesz moduł do podłączenia hostów po SAS a dodatkowo możesz zamówić moduły FC i iSCSI. Obsługuje dyski SAS i SATA.

storage_ds3524_400x174.jpg

Reply
0 Kudos
McBolo
Enthusiast
Enthusiast

Witam

Ja tylko powiem, że jeżeli masz wybór między małym netappem, a innymi wynalazkami, to z mojej strony polecam wybrać netappa do wirtualizacji. Na początku bez dodatkowych licencji (chociaż teraz netapp dodaje sporo za friko), a potem tylko rozszerzać. Sam zaczynałem od 2020 i teraz jak porównuję chociażby backupy przy pomocy netappa, a tym jak to  inni robią, to jest niebo a ziemia. DR wirtualnej maszyny na netappie trwa kilka sekund (w sumie ogranicza się do odpalenia dobrze napisanego skryptu i maszyna jest dostępna), do tego np u mnie w krytycznych maszynach backupy robią się co godzina bez utraty wydajności. Co do pojemności to faktycznie z 1T wyciska się tylko 800 GB, ale już można pokombinowac z wyłączeniem podwójnej przystości i odzyskujesz jeden dysk na rajdgrupie + darmowa deduplikacja i problem miejsca nei jest taki straszny( u mnie najmniejsza oszczędność po włączeniu deduplikacji to 40% a największa 78%).  Gdybyś miał jakieś pytania śmiało mejluj

Serdecznie  Pozdrawiam

Piotr Iwaszkiewicz piotr.iwaszkiewicz@udt.ov.pl http://www.udt.gov.pl
MarcinGryga
Contributor
Contributor

dzięki za pomoc, osobiście testowałem nexentre ( ZFS ) ale jakos słabe wyniki miałem ( bez ZIL'a i dysków cache'ujących odczyt ).

Wypożyczam na testy FAS'a2020 zobaczymy jak sie będzie sprawował. W przyszłym roku chciałbym kupić 2 Dellowskie Equallogic, tak aby po "bożemu" zrobić sobie srm'a.

Odezwę się mailowo z prośbą o dokładne dane.

Reply
0 Kudos
Tomek24VMWARE
Contributor
Contributor

Szczerze odradzam Ci Equallogic'a

Bedziesz narzekal na wydajnosc tego sprzetu a skonfigurowac go graniczy z cudem i odpalenie iscsi na sprzecie delloskim.

EQ bardzo dogi i jesli teraz chcesz cos taniego a za rok EQ za cene powyzej 100 tysiecy zl to zapomnij o EQ i poszukaj moze czegos na netApp'ie.

A i pamietaj jak kupisz EQ to juz uwiazales sobie smycz na szyje i musisz kupowac od nich dyski aby macierz rozszeraz. Inaczej Ci EQ nie zobaczy dysku innego niz sygnowanego przez Dell'a.

Ale jak tak bardzo chcesz zobaczyc jak dziala EQ to popros Della o testy tego sprzetu abys sam mogl przy nim usiasc i go skonfigurowac zobaczysz czy jest tak kolorowo. Ja juz jestem po przejsciach z EQ.

pozdro

Reply
0 Kudos
Bisti
Enthusiast
Enthusiast

Do większości macierzy dużych producentów dyski musimy kupować u nich  bezpośrednio. Wiąże się to z unikalną konstrukcją ramki w której  zamontowany jest dysk (wypełniacze zamontowane w slotach bez dysków nie  nadają się do montażu dysku).

NetApp również nie jest najtańszą marką na rynku, zwłaszcza  jeżeli weźmiemy pod uwagę koszt dodatkowych licencji (np udostępnianie  zasobów po CIFS), bez których macierz typu NAS traci trochę racje bytu.

FC  i iSCSI w NetApp są  dodatkowo "wirtualizowane" - nasz wolumen to w  zasadzie plik a nie tak jak w przypadku blokowych macierzy dyskowych gdzie mamy  bezpośredni dostęp do dysku. Poza tym jeżeli  kasujemy dużo danych lub  nasze wolumeny się zapełniają wydajność NetAppa leci na łeb na szyję.

Zgodzę się że NetApp jest niezrównany jeśli zamierzamy go  wykorzystywać jako serwer plików (do czego musimy wykupić dodatkowe  licencje) w naszej firmie i dodatkowo stawiać na nim wirtualizację. Ale na pewno nie jest najtańszym i najszybszym rozwiązaniem.

Odnośnie porównania wydajności macierzy polecam: http://www.storageperformance.org/home/

Reply
0 Kudos
Tomek24VMWARE
Contributor
Contributor

Witam Panie Marcinie, mam coś co by Pana zainteresowało i w tej niższej cenie niż Pan szuka,  zaproponowałbym  Macierz 4 porty 10Gb/s, i 4 porty 1Gb/s , 2 kontrollery Active/Active, do 24 dysków, obsługa dysków SAS/SSD/SATA dowolny producent, aktualizację firmware na goraco, zgodność z vSphere potwierdzona certyfikatem, i parę innych buzerów, polski Support, gwarancja 3 lata. Jeśli jest Pan zainteresowany cena takiego sprzętu prosze o kontakt: tomek.wasniewski@gmail.com lub znajdzie mnie Pan na http://vmblog.pl/ , osobiście NetApp bym odradził ale To Pan zdcyduje.

Pozdrawiam

Tomek

http://vmblog.pl

Reply
0 Kudos