MGH14
Contributor
Contributor

Instalacja klastra geograficznie rozproszonego - potrzebna pomoc

Witam!

Przymierzam się do realizacji. Macie może jakieś doświadczenia w tym zakresie? Może ktoś z Was już instalował i konfigurował taki klaster? Proszę też o pomoc w zakresie dokumentacji, która będzie pomocna w tym.

Dysponuję dwoma serwerami IBM 3850 M2. Więc ma to być klaster dwu nodowy. DC są oddalone od siebie o 12 km.Niezbędna infrastruktura też jest (san, macieże, vlan ...).

Z góry dzięki Smiley Happy

Pozdrawiam/Best Regards Wojtek VCP
0 Kudos
4 Replies
inleo
Leadership
Leadership

A daj jakieś szczegóły… typ połączenia miedzy lokalizacjami, czy macierze są dwie, jakie to macierze, jakie będą maszyn wirtualne (ile ramu) i generalnie trochę więcej detali, to może uda się coś pomóc Smiley Happy

--

http://blog.inleo.pl

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
0 Kudos
MGH14
Contributor
Contributor

Dysponuję dwiema macierzami HP EVA 8400 / HSV450, które są połączone pomiędzy lokalizacjami za pomocą sieci SAN 4Gb. Jest także rozciągnięty vlan pomiędzy dwoma DC. Serwery są wyposażone w 64GB RAM. Maszyny wirtualne (windows, linux) na vmfs. To wszytko na systemach ESX 4.0 w wersji enterprise edition oraz jeden serwer vcenter 4 standard.

Projekt ma obejmować zapewnienie kontynuacji pracy serwerów wirtualnych na wypadek utraty jednego z serwerów fizycznych - powinna być zastosowana funkcjonalność HA z vmotion oraz scenariusz disaster recovery na wypadek utraty jednego z DC. Serwery mają pracować w trybie Active/Active. Niestety nie mam Site Recovery Manager`a.

Dzięki za pomoc Smiley Happy

Pozdrawiam/Best Regards Wojtek VCP
0 Kudos
inleo
Leadership
Leadership

Generalnie nie powinno być problemu. Jeżeli masz gigabit miedzy lokalizacjami to dodatkowo nie ma mowy o opóźnieniach i problemach z VMotion. Zastanawia mnie jedynie, jak rozwiązać problem zdublowanych datastorów… Gdzieś na jakimś blogu czytałem kiedyś, że można temu jakoś cudownie zaradzić, ale muszę poszukać bo tak od ręki nie pamiętam. Co do samej replikacji zasobów na macierzach wydaje mi się że EVA ma taką funkcję wbudowaną.

Do klastrowania HA można zastosować mechanizm FT w nowych ESX’ach. Załatwia on problem szybkiego przełączenia maszyn wirtualnych podczas awarii.

Co do konfiguracji sieci wypadało by zastosować kilka VLAN’ów zarządzania, żeby się nie kisiło wszystko w jednym, przykładowo - jeden do VMotion, drugi dla SC itd.

Jedyny problem natomiast jest z tym nieszczęsnym storage’m. Poszukam jutro, bo pamiętam, że dało się to jakoś okiełznać… jakbym zapomniał przypomnij się na priv.

--

http://blog.inleo.pl

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz
0 Kudos
inleo
Leadership
Leadership

Nie mogę znaleźć nigdzie tej informacji na blogach którą kiedyś widziałem… ale może ten link ci się przyda: http://www.shocknetwork.com/forum/vmware-discussion-f20/how-resignature-vmfs3-volumes-that-are-not-s...

--

http://blog.inleo.pl

http://blog.inleo.pl @maciejlelusz