VMware Global Community
bartoszc
Contributor
Contributor

ESXi4 - backup ?

W jaki sposób utworzyć backup esxi4 - cykliczny - np raz dziennie wszytskie systemy wirtualne na inną maszynę?

Szukam takiej opcji ale nigdzie nie widzę.

Na ESXi4 planuje miec okolo: 3 Linuxy (Debian Lenny, Etch) i 3 Windowsy (2003 Server, XP Prof)

Bartosz.

Reply
0 Kudos
14 Replies
MHAV
Hot Shot
Hot Shot

Hi if you could post your message in english the whole community would be able to read your post and might help you.

Regards

Michael Haverbeck

If you find this information useful, please award points for "correct" or "helpful".

Regards Michael Haverbeck Check out my blog www.the-virtualizer.com
Reply
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

Cześć,

Jeśli myślisz o darmowej wersji ESXi to mam złe wieści. Funkcjonalność, o której piszesz dostępna jest dopiero w produkcie VMware Data Recovery, który z kolei dostępny jest w pakiecie Essentials Plus (płatny) oraz w wersjach licencji powyżej Advanced (jeszcze bardziej płatne Smiley Happy). VDR można również dokupić jako dodatek do licencji Standard. W każdym z przypadków niezbędny jest również vCenter Server 4.0. VDR na razie potrafi robić tylko backup na dysk, ale za to ma wbudowaną deduplikację.

Inna ścieżka to wykorzystanie vStorage API (dawne VCB) i integracja z praktycznie dowolnym dostępnym na rynku oprogramowaniem do backupu (Symantec BackupExec, IBM TSM, HP DataProtector). vStorage API jest w cenie każdej płatnej wersji VI3/vSphere. Mając vStorage API pod ręką można również rozwiązać kwestię backupu skryptami. vStorage API ma również swoje wymagania, które w pewien sposób warunkują możliwość wykonywania określonych backupów.

Backup środowisk wirtualnych to szeroki temat. Możemy go tu trochę rozwinąć Smiley Happy

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
bartoszc
Contributor
Contributor

No tak, ale jest możliwośc zrobienia snapshota z VSphere Client - a, oraz podlaczenie po www i pobraniu tego snapshota recznie,

I teraz czy jest cos co to zrobi z automatu ?

Reply
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

Automatyzacja wykonania snapshot'a z VI Client'a jak najbardziej jest możliwa, ale tylko task'iem przez vCenter Server. Bez vCenter nie bardzo widzę możliwość automatyzacji tego zadania na ESXi (może da się przez RCLI, ale nie mam tu doświadczeń).

Co do "podlaczenie po www i pobraniu tego snapshota recznie" to napisz proszę coś więcej, bo nie bardzo kojarzę taką możliwość.

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
Reply
0 Kudos
bartoszc
Contributor
Contributor

Mimo wszytsko póki co chcę potestowac wersję darmową i jej możliwości

Co do pseudo-backupu przez www to:

Browse datastores in this host's inventory

W tych datastorach są katalogi z plikami wirtualnych maszyn, można to zgrać ręcznie na dysk i backup niby jest.

To można trochę oskryptować ale... z helpa vmware najlepszy backup maszyn wirtualnych jest przy zamkniętych systemach wirtualnych.

Odpaliłem R CLI, są tam dwa skrypty backupowe:

esxcfg-cfgbackup.pl

vicfg-cfgbackup.pl

udało mi się zapisać z przykładu "host configuration", ale niestety nie udało się zapisać żadnej wirtualnej maszyny.

W opisie skryptu jest że po kolei zamyka wirtualne hosty zapisuje (?gdzie?) i uruchamia.

Przy licznych próbach z ostaniej godziny nie bardzo to idzie.

Reply
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

Osobiście nie bardzo widzę praktyczne zastosowanie mechanizmu dostępu przez WWW do Datastore'ów, ale VMware pewnie miał jakiś pomysł jak tą funkcję wykorzystać Smiley Happy

Komendami esxcfg-cfgbackup.pl i vicfg-cfgbackup.pl niestety będziesz tylko w stanie zrobić backup/restore konfiguracji serwera ESXi, czyli jego adresacji IP, konfiguracji vSwitch'y, itp. Taki backup, jak już zauważyłeś nie obejmuje maszyn wirtualnych. Te komendy to alternatywa do instalacji ESXi "od zera" choć nakład pracy, jaki trzeba włożyć w taką instalację

jest tak mały, że wielu admin'ów nie robi backupu konfiguracji ESX/ESXi, bo bardzo łatwo jest taką konfigurację zrobić "ręcznie" po instalacji "od zera".

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
Reply
0 Kudos
bartoszc
Contributor
Contributor

Jeszcze wynalazłem taki skrypt:

http://communities.vmware.com/servlet/JiveServlet/download/1031280-12865/ESXi-Backup.pl?tstart=0

jednakże się wywala:

Fault:

SOAP Fault:

-


Fault string: fault.RestrictedVersion.summary

Fault detail: RestrictedVersionFault

Podejżewam iż trzeba mieć licencję Foundation lub Standard ESXi.

skrypt wzięty z:

http://communities.vmware.com/thread/164134?tstart=0

btw. Czy consolidated backup w wersji licencji Foundartion jest narzędziem, który robi automatyczny backup, czy to jeszcze coś innego?

Reply
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

fault.RestrictedVersion.summary - niestety przy darmowym ESXi dostęp przez RCLI jest tylko "read-only".

Jesli chciałbyś mimo wszystko poćwiczyć na darmowej wersji, to potrzebujesz wersji ESXi 3.5 U3, która przez przypadek miała zdjętą tą blokadę Smiley Happy W kolejnych wersjach blokada niestety wróciła.

VMware Consolidated Backup jest identyczny we wszystkich płatnych wersjach i jest to narzędzie/API, które umożliwia tylko integrację z jakimś systemem backupu. VCB potrafi zrobić snapshot maszyny wirtualnej, zamontować taki snapshot do serwera backup proxy a po wykonaniu backupu usunąć snapshot maszyny. Automatyzacja, scheduler, itp. jest już po stronie oprogramowania do backupu (albo skryptów pisanych ręcznie).

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
bartoszc
Contributor
Contributor

Czyli jak rozumiem

VMware vSphere 4 standard - $795 (licenncja na ESX 4 oraz ESXi 4)

VMware SNS - $273 / $323 (licencja na support - czy to jest opcjonalne?)

Oraz aby w pełni być bezpiecznym:

Data Recovery - $695 (narzedzia odzyskiwania danych)

SNS - $146/$174 (support do tego - jw czy to opcjonalne?)

w sumie

1490 $ licencje + 419 $ support = 1909 $

Co przy obecnym kursie daje 5727 zł (mniemam że netto).

Reply
0 Kudos
andosm
Enthusiast
Enthusiast

W Polsce obowiązuje cennik EURO.

W cenniku jest wersja vSphere Standard zintegrowana z Data Recovery (wychodzi nieco taniej niż oddzielne produkty).

vSphere 4 Standard Plus Data Recovery for 1 processor (Max 6 cores per processor) - € 1 210,00

1 year SNS (konieczny co najmniej na 1 rok) - € 339,52.

Data Recovery wymaga vCenter Server, najtaniej będzie w wersji Foundation (ograniczona do trzech fizycznych serwerów)

VMware vCenter Server 4 Foundation for vSphere up to 3 hosts - € 1 215,00

1 year SNS (konieczny co najmniej na 1 rok) - € 441,61

Wszystkie ceny netto. Dla vSphere i vSphere SNS cenę musisz pomnożyć przez liczbę procesorów.

Taniej wyjdzie pakiet VMware vSphere 4 Essentials Plus Bundle for 3 hosts (Max 2 processors per host and 6 cores per processor) - € 2 430,00 + 1 rok SNS - € 509,68.

Porównanie poszczególnych pakietów i wersji licencji masz tu:

--

Pozdrawiam/Best Regards

Andrzej

Pozdrawiam/Best Regards Andrzej
Reply
0 Kudos
MGH14
Contributor
Contributor

Podobno HP Data Protector w wersji 6.11 potrafi obsłużyć zarówno backup poprzez vCenter jak i właśnie wersję esxi. W najbliższym czasie będę testował.

Dam znać jakie wyniki.

Pozdrawiam/Best Regards Wojtek VCP
Reply
0 Kudos
masterwd
Contributor
Contributor

Witam

Polecam rozwiązanie:

http://www.trilead.com

sprawdzone u klienta na kilku ESX4i

bardzo ładnie pracuje nawet w wersji free (oczywiście bez

automatyki) ale wersja Pro to tylko 690 USD bez ograniczenia ilości

hostów.

Sprawdzone również przy instalacji na

VM (na XP Pro) i backup na iSCSI z Openfiler również na VM – dużo

potrzebnych informacji podczas backup, akceptowalne szybko i dobra

kompresja.

Pozdrawiam

Reply
0 Kudos
MGH14
Contributor
Contributor

Testy HP Data Protector 6.1 zakończyłem ostatnio. Niestety ich pakiety integracyjne są do kitu. Generują bardzo dużo błędów po stronie systemu backup-owego. Choć wszystko było konfigurowane zgodnie z dokumentacją. Trzeba sie sporo namęczyć żeby to ustawić. Mnie się udało wkońcu zintegrować z vCenter ale prędkość z jaką backup się wykonuje i odtwarza jest nieakceptowalna dla mnie. Płałacisz za DP 6.1 a efekt mierny. Okazało się, że nie obsłuży mi też wersji ESXi 3.5 oraz 4.0. Postanowiłem poszukać innego rozwiązania. Zainstalowałem na serwerze windowsowym pakiet VCB i oskryptowałem go. Teraz robi mi automatycznie ustawione w schedulerze systemowym zadanie backupu wszystkich maszyn przez vCenter (albo tylko wskazanych). Można też ustawić backup bezpośrednio z ESX. Właśnie tak zrobiłem dla wersji ESXi (3.5 i 4.0). Da się także ustawić np. usuwanie starych katalogów z kopiami zapasowymi, żeby nie spowodować przepełnienia przestrzeni na dysku backupowym i jednoczesnej kompresji katalogów ze zgranymi maszynami. Wprawdzie kompresja troche trwa lecz zadanie i tak wykonuje się w nocy. Ja uzyskałem w ten sposób dość znaczną oszczędność przestrzeni dyskowej (maszynę o rozmiarze 20 GB pakuje do 1,7 GB -7zip). Polecam zdecydowanie to rozwiązanie.

Pozdrawiam/Best Regards Wojtek VCP
Reply
0 Kudos
McBolo
Enthusiast
Enthusiast

Witam wsyzstkich.

Bardzo fajny i ciekawy temat. Ja od jakiegoś czasu co prawda korzystam z VDR (choć nie jest idealne i sporo mu brakuje, to dla średnich środowisk jest wystarczający), to mimo tego wazniejsze wirtualki backupuję jeszcze za pomocą VCB po FC (idzie szybko, oprócz kompresji ). Załaczyłem mój skrypcik do backupu wirtualki (kiepskawy, ale zawsze to baza do pracy nad czymś lepszym... dałbym dużo za vcb pod linuchem) . Jako parametr podajemy nazwe wirtualnej maszyny. Skrypcik montuje maszynkę, kompresuje i kopijuje na udział sieciowy powiadamiąjac mejlowo o rezultacie.

Nie załączyłem kompresora rar, bo nie wiem jakie są licencje, oraz zmieniłem metodę montowania na nbd (zeby było uniwersalnie).

A tak odnośnie głównego pytania w topicu, to jeżeli kolega by korzystał z macierzy obsługujących snapshoty, to może warto w tą stronę uderzyć. Storage na NFS'ie i najpierw migawka vmware'owa wszystkich maszyn, a potem ciach-snapshot na macierzy.

btw. korzystając z okazji pierwszego posta, chciałem się ze wszystkimi przywitać Smiley Happy Hej 😛

Piotr Iwaszkiewicz

piotr.iwaszkiewicz@udt.gov.pl

Piotr Iwaszkiewicz piotr.iwaszkiewicz@udt.ov.pl http://www.udt.gov.pl
Reply
0 Kudos